Mitropolitul Teofan: încurajare, îndemn la realism şi înţelegere[2020-03-12]de Sorin IoniţeÎn contextul epidemiei cu noul coronavirus, Mitropolitul Teofan al Moldovei şi Bucovinei le-a transmis credincioşilor, pe de o parte, să nu se teamă peste măsură „că suntem oameni ai lui Dumnezeu”, iar pe de altă parte, a spus că astfel de evenimente ne ajută să fim mai realişti şi să conştientizăm „cât de mici suntem în încredinţarea noastră către Dumnezeu”. Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan a oficiat miercuri după amiază Liturghia Darurilor înainte sfinţite la Catedrala Mitropolitană. Ierarhul a sesizat pentru prima dată că la rând la racla Sfintei Parascheva nu era nicio persoană din cauza situaţiei epidemice în care ne aflăm. „Acest lucru se întâmplă. Şi nu spre condamnarea oamenilor, ci spre rugăciune mai intensă adusă lui Dumnezeu ca să-şi reverse asupra noastră milele Sale cele bogate căci «Dacă n-ar păzi Dumnezeu cetatea, în zadar s-ar osteni cel care o păzeşte» (Psalm 126:1, n.r.)”. Mitropolitul a spus că împreună cu credincioşii prezenţi la catedrală a încercat să cuprindă în „inima rugăciunii” şi pe cei care pentru o pricină sau alta nu au participat. „Probabil nu vor fi nici în zilele următoare, pentru că omul încearcă să fie atent. Uneori mai exagerat, alteori cu simţul realismului care ar trebui să ne definească în aceste zile, rugându-l pe Dumnezeu să nu-şi întoarcă faţa Sa de la noi”. Părintele Mitropolit a spus să luăm aminte la noi înşine, dar şi la cei de lângă noi. „Dacă toată această situaţie ne-ar cuprinde doar pe noi, ne încredinţăm inimile şi trupurile noastre lui Dumnezeu cel Atotputernic, dar este vorba şi de cel de lângă noi pe care se cuvine să-l iubim, să-l respectăm şi să-l apărăm şi printr-o atitudine de înţelegere, de îndepărtare fizică dacă se poate pentru ca lucrurile să nu se agraveze şi mai mult”. Încurajarea Mitropolitului către credincioşi a venit prin cuvintele adresate de Dumnezeu prorocului Daniel: „Nu te teme om al lui Dumnezeu. Pace ţie! Fii tare şi curajos!” (Daniel 10:19). Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a îndemnat să fim mai atenţi în aceste zile şi să înmulţim rugăciunea în condiţiile actuale „nădăjduind în mila Domnului că vor trece şi aceste clipe şi vom fi păziţi şi apăraţi şi vom învăţa din cele pe care le trăim în aceste zile cât de mici suntem în încredinţarea noastră către Dumnezeu, cât de îndoielnică şi mică ne este credinţa”. „Aceasta este şi partea plină a paharului, legată de acest val, pentru că Dumnezeu şi lumea ne arată că suntem acolo unde suntem cu adevărat. Nădejdea, aşadar, la Dumnezeu! Mila lui să fie peste noi şi peste lume!”. Potrivit Ministerului Sănătăţii, până în prezent au fost confirmate 47 de cazuri de infecţie cu noul coronavirus. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 610, Ultimul acces: 2026-06-13 17:40:32
|
Timp total: 0.03s...
[]:1