Coronavirus: Patriarhia Ecumenică îndeamnă la prudenţă, răbdare şi evitarea panicii (Comunicat) - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Coronavirus: Patriarhia Ecumenică îndeamnă la prudenţă, răbdare şi evitarea panicii (Comunicat)

[2020-03-12]
de Aurelian Iftimiu

Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice a transmis miercuri un comunicat în contextul extinderii infecţiilor cu noul virus Covid-19 şi a îndemnat la „prudenţă, răbdare şi evitarea manifestărilor de panică”.
În comunicat, Patriarhia Constantinopolului îşi exprimă recunoştinţa faţă de cadrele medicale şi oamenii de ştiinţă care depun eforturi „cu sacrificiu de sine” pentru a combate noua pandemie.
Comunicatul Sfântului Sinod al Patriarhiei Ecumenice pe tema coronavirusului: text integral
Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice, convocat sub preşedinţia Sanctităţii Sale Patriarhul Ecumenic Bartolomeu, pe lângă alte teme, a analizat riguros faptele privind coronavirusul Covid-19 şi cu simţ de responsabilitate pastorală subliniază următoarele:
În pofida gravităţii situaţiei, se impun prudenţă, răbdare şi evitarea manifestărilor de panică.
Biserica a respectat şi respectă ştiinţa medicală. De aceea, îndeamnă pe toţi credincioşii să se conformeze directivelor sanitare atât ale Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, cât şi recomandărilor pertinente şi reglementărilor legale emise de autorităţile civile ale statelor respective.
Patriarhia Ecumenică îşi exprimă recunoştinţa faţă de toţi cei care lucrează cu sacrificiu de sine în domeniile sănătăţii, medical, de asistenţă şi cercetare pentru a combate şi vindeca această nouă pandemie.
Biserica Mamă a Constantinopolului cunoaşte din experienţa sa de două mii de ani că Dumnezeiasca Euharistie este „antidot împotriva morţii” şi rămâne fermă în învăţătura ei Ortodoxă cu privire la Dumnezeiasca Împărtăşire.
Este de la sine înţeles că credinţa în Dumnezeu, ca transcendenţă şi nu ca abolire a raţiunii umane, alături de rugăciune întăreşte lupta spirituală a creştinului. Aşadar, Biserica Mamă a Constantinopolului îndeamnă fiii şi fiicele duhovniceşti din lume să îşi intensifice rugăciunile pentru ca, întăriţi şi luminaţi de Dumnezeu, această încercare contemporană să fie depăşită.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 615, Ultimul acces: 2026-06-23 03:55:39