Mitropoliţii Nicolae al celor două Americi şi Nathanael de Chicago au coliturghisit în Duminica Ortodoxiei[2020-03-11]de Ştefana TotorceaMitropolitul Ortodox Român al celor două Americi a slujit împreună cu Mitropolitul Nathanael de Chicago în Duminica Ortodoxiei. Slujba a avut loc în biserica parohiei greceşti Sf. Nectarie din Palatine, Illinois, la invitaţia celui din urmă. Cei doi ierarhi au vorbit despre semnificaţia Duminicii Ortodoxiei şi despre nevoia de a ne mărturisi credinţa. Copiii parohiei au desfăşurat o procesiune cu sfintele icoane, iar la slujbă a fost citit Sinodiconul Ortodoxiei. Duminica Ortodoxiei a fost sărbătorită şi la Catedrala Sf. Împăraţi Constantin şi Elena din Chicago, unde liturghia a fost oficiată de clerul Catedralei. Pr. Vasile Mureşan a citit Pastorala Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei, iar copiii de la Şcoala duminicală au organizat o procesiune cu icoane, intonând imnuri specifice Postului Mare. Mitropolitul Nicolae, împreună cu alţi ierarhi, cu preoţi şi credincioşi ortodocşi din zona Chicago au participat în aceeaşi zi la Vecernia Pan-Ortodoxă de la parohia ortodoxă antiohiană Sf. Gheorghe din Cicero, Illinois. Părintele Milos Vesin de la parohia sârbă Sf. Arhanghel Mihail din Lansing, Illinois, a rostit un cuvânt de învăţătură, iar răspunsurile au fost date în engleză, greacă, slavonă, română şi arabă, de Corul Pan-Ortodox din Chicago, dirijat de doamna Gordana Trbuhovich. Vecernia s-a încheiat cu citirea Sinodiconului Ortodoxiei, care este mărturisirea comună a dreptei credinţe, şi cu o procesiune cu icoane. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 624, Ultimul acces: 2026-06-20 15:15:54
|
Timp total: 0.03s...
[]:1