Facultatea de Teologie din Arad a organizat o conferinţă internaţională despre provocarea secularizării[2020-03-11]de Ştefana TotorceaProfesorul universitar dr. Martin Illert de la Universitatea Halle (Wittenberg) din Germania a susţinut miercuri, la Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad, conferinţa „Secularizarea ca o provocare pentru Bisericile noastre”. Subiectul de actualitate şi abordarea lui din perspectiva dialogului intercreştin a atras un public numeros, format în principal din studenţi şi cadre universitare. Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop-vicar, au audiat conferinţa alături de studenţii şi profesorii facultăţii. Părintele profesor Cristinel Ioja, Decanul Facultăţii de Teologie din Arad, a fost moderatorul evenimentului, iar părintele profesor Ioan Tulcan a asigurat traducerea conferinţei şi a sesiunii de întrebări şi răspunsuri din a doua parte a evenimentului. Părintele Arhiepiscop Timotei a reînfiinţat în 1991 Facultatea de Teologie din Arad, care fusese desfiinţată în 1948 de regimul comunist, după 126 de ani de existenţă. Astăzi, Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad oferă studii pentru trei niveluri de învăţământ: licenţă, master şi doctorat. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 661, Ultimul acces: 2026-06-23 02:37:22
|
Timp total: 0.05s...
[]:1