Facultatea de Teologie din Arad a organizat o conferinţă internaţională despre provocarea secularizării - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Facultatea de Teologie din Arad a organizat o conferinţă internaţională despre provocarea secularizării

[2020-03-11]
de Ştefana Totorcea

Profesorul universitar dr. Martin Illert de la Universitatea Halle (Wittenberg) din Germania a susţinut miercuri, la Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad, conferinţa „Secularizarea ca o provocare pentru Bisericile noastre”.
Subiectul de actualitate şi abordarea lui din perspectiva dialogului intercreştin a atras un public numeros, format în principal din studenţi şi cadre universitare.
Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop-vicar, au audiat conferinţa alături de studenţii şi profesorii facultăţii.
Părintele profesor Cristinel Ioja, Decanul Facultăţii de Teologie din Arad, a fost moderatorul evenimentului, iar părintele profesor Ioan Tulcan a asigurat traducerea conferinţei şi a sesiunii de întrebări şi răspunsuri din a doua parte a evenimentului.
Părintele Arhiepiscop Timotei a reînfiinţat în 1991 Facultatea de Teologie din Arad, care fusese desfiinţată în 1948 de regimul comunist, după 126 de ani de existenţă. Astăzi, Facultatea de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad oferă studii pentru trei niveluri de învăţământ: licenţă, master şi doctorat.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 661, Ultimul acces: 2026-06-23 02:37:22