16 noi duhovnici „împrumută” lui Dumnezeu vocea şi mâna pentru a spovedi în Arhiepiscopia Bucureştilor[2020-03-11]de Sorin Ioniţe2 ieromonahi şi 14 preoţi de mir au primit hirotesia în duhovnic miercuri, 11 martie 2020, de la Patriarhul României. În cuvintele adresate la finalul slujbei, Preafericirea Sa a semnalat că preoţii, în speţă duhovnicii, nu lucrează în Biserică după propriile păreri, ci după canoane. Ei nu iartă păcatele, ci Hristos care „împrumută” de la duhovnic „vocea pentru a pronunţa iertarea păcatelor şi mâna pentru a binecuvânta”. Pe lângă studiile de teologie pastorală, clericii au susţinut un examen suplimentar pentru a deveni duhovnici. Ei au primit din partea Arhiepiscopiei Bucureştilor un „Certificat de hirotesie întru duhovnic” valabil „cât timp se află în ascultare canonică faţă de chiriarhul locului şi săvârşeşte cele ale duhovniciei potrivit sfintelor canoane ale Bisericii Ortodoxe”. „Este o lucrare sfântă care se face potrivit sfintelor canoane, nu părerilor personale ale fiecărui preot”, a semnalat Patriarhul. „În Biserică, nu ne propovăduim pe noi înşine, ci pe Hristos cel răstignit şi înviat, aşa cum l-au propovăduit de-a lungul veacurilor Sfinţii Apostoli şi Sfinţii Părinţi ai Bisericii. Atunci când Biserica se confrunta cu învăţături greşite, ei s-au adunat în sinoade locale sau a toată lumea şi au statornicit învăţătura de credinţă ortodoxă în dogme, iar normele de vieţuire creştin-ortodoxă au fost statornicite prin sfinte canoane”. Clericii hirotesiţi miercuri în duhovnic miercuri, 11 martie 2020, în Paraclisul istoric „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reşedinţa Patriarhală. ©Basilica.ro / Mircea Florescu Părintele Patriarh a explicat că sfintele canoane care sunt nişte norme pastorale s-au adăugat de-a lungul timpului potrivit nevoilor şi situaţiilor noi care au apărut. Aplicarea canoanelor Deşi spovedania nu se face după păreri personale, preotul trebuie să ţină seama de fiecare persoană în parte, de vârstă de cultură, de posibilitatea de a se îndrepta, a semnalat Preafericitul Părinte Patriarh. „Scopul sfintelor canoane nu este unul de a pedepsi, ci de a îndrepta, de a vindeca, de a tămădui sufletul rănit de păcate şi de patimi”, le-a spus Patriarhul noilor duhovnici. „Ţinem cont şi de puterea de înnoire, de îndreptare a fiecărui credincios. Unii se îndreaptă mai uşor, alţii mai greu, de aceea trebuie multă înţelepciune şi răbdare a adăugat Părintele Patriarh amintind că „un duhovnic bun trebuie să fie ca un medic, nu ca un judecător” (Canonul 102 al Sinodului Trulan). Canoanele Bisericii Ortodoxe – ediţie bilingvă „Cu aceste gânduri, noi vă trimitem în ogor, la lucrarea duhovnicească”, a spus Patriarhul îndemnând pe clerici să arate prezenţa Sfintei Treimi în lucrarea lor – „iubirea lui Dumnezeu Tatăl faţă de penitent, lumina Evangheliei lui Hristos şi căldura rugăciunii pe care ne-o dăruieşte Duhul Sfânt”. Cadru din timpul slujbei de hirotesie. ©Basilica.ro / Mircea Florescu Îndemnul de final a fost referitor la rugăciune. Patriarhul României a semnalat că fiecare duhovnic trebuie să pomenească în rugăciuni pe toţi fiii şi fiicele duhovniceşti, care, la rândul lor sunt datori să se roage pentru părinţii lor duhovnici. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 629, Ultimul acces: 2026-06-06 21:44:21
|
Timp total: 0.03s...
[]:1