PS Virgil: Scrisoare adresată preoţilor şi credincioşilor legat de Covid-19[2020-03-10]Episcopul greco-catolic de Oradea a adresat astăzi o scrisoare preoţilor şi credincioşilor din Eparhie, în care aminteşte pentru început o decizie a Ministerului Afacerilor Interne, prin Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, mai exact de hotărârea nr. 6/06.03.2020, care la punctul nr. 2 stabileşte: „Se aprobă până la data de 31.03.2020, luarea măsurii de limitare a adunărilor publice la un număr de maxim 1.000 de persoane, iar pentru adunările publice cu un număr mai mic de 1.000 de persoane, măsura va fi adoptată la nivel local, pentru fiecare eveniment în parte, pe baza unei analize a riscurilor şi a tipului de activitate, cu avizul prealabil al DSP”.Drept urmare, scrie PS Virgil, Episcopia Română Unită cu Roma Greco-Catolică de Oradea, ţinând cont de sfaturile şi recomandările Ministerului Afacerilor Interne, de îndemnurile Mitropoliei Române Unite cu Roma Greco-Catolice din Blaj, până la noi dispoziţii, anunţă anularea participării preoţilor şi a credincioşilor la toate evenimentele programate (nu e vorba de Liturghii); persoanele care manifestă simptomele de gripă de orice fel şi simptomele de coronavirus (Covid-19), descrise de autorităţile medicale, sunt sfătuite să evite în acele zile locurile aglomerate, inclusiv spaţiul bisericii, pentru a nu-i expune şi pe alţii la o posibilă îmbolnăvire.” Textul continuă: „recomandarea preoţilor ca înainte de Împărtăşanie să se spele pe mâini cu apă şi săpun; Sfânta Împărtăşanie se pregăteşte şi se administrează totdeauna în condiţii de igienă totală; evitarea strângerii de mână neurmată de igiena mâinilor; igienizarea şi dezinfecţia suprafeţelor de mediu, a obiectelor (icoane şi cruci) cu dezinfectanţi după fiecare celebrare publică; la concelebrări cu mai mulţi preoţi aceştia se vor împărtăşi prin întingere; orarul celebrărilor liturgice rămâne nemodificat pe tot cuprinsul Eparhiei.” Episcopul şi încheie scriind: „Vă îndemn pe toţi, preoţi şi credincioşi la rugăciune şi speranţă, la solidaritate şi responsabilitate, cerându-I Bunului Dumnezeu, prin mijlocirea Maicii Sale, ocrotirea şi binecuvântarea Sa. Cu arhierească binecuvântare, † Virgil Bercea, Episcop” Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 694, Ultimul acces: 2026-06-02 15:22:53
|
Timp total: 0.03s...
[]:1