ÎPS Aurel Percă în vizită pastorală la parohia Vizita Sf. Fecioare Maria la Elisabeta[2020-03-11]ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti, a vizitat în după-amiaza zilei de marţi, 10 martie 2020, comunitatea romano-catolică din Giurgiu. Arhiepiscopul s-a rugat Calea Crucii împreună cu credincioşii şi parohul comunităţii, pr. Marius Antăluţe, iar apoi a celebrat Sf. Liturghie în capela amenajată în casa parohială.După celebrare, Excelenţa Sa a vizitat biserica parohială, aflată actualmente în reparaţii şi s-a informat asupra stadiului lucrărilor, apoi a vizitat cimitirul catolic, unde s-a rugat pentru răposaţi. „Am discutat despre situaţia comunităţii acum şi în perspectivă, şi despre posibilităţile de finanţare pentru lucrările actuale şi cele din viitor”, a explicat pr. Antăluţe pe pagina de Facebook a parohiei. ÎPS Aurel a mers apoi la Singureni, Giurgiu, unde s-a întâlnit cu comunitatea de surori Franciscane Misionare din Assisi care îngrijesc copiii asistaţi de Fundaţia „Bambini in emergenza”. Parohia Vizita Sfintei Fecioare Maria la Elisabeta a fost înfiinţată în 1875. Biserica parohială a fost construită în 1933 şi sfinţită în 1936 de către Mons. Alexandru Cisar. Aici a slujit, la începutul sec. XX, şi preotul Anton Durcovici, ridicat astăzi la cinstea altarelor. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 702, Ultimul acces: 2026-06-11 10:14:01
|
Timp total: 0.06s...
[]:1