Scrisoare CER privind noile măsuri de prevenire a răspândirii coronavirusului - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Scrisoare CER privind noile măsuri de prevenire a răspândirii coronavirusului

[2020-03-12]
Conferinţa Episcopală Română a publicat ieri „o scrisoare de încurajare şi de clarificare” privind noile măsuri de prevenire a răspândirii coronavirusului, publicat pe BisericaCatolica.ro. Comunicatul constată situaţia specială în care ne aflăm actualmente şi vine cu câteva sugestii concrete, printre care înmulţirea numărului de Liturghii, acolo unde numărul de credincioşi care participă în mod obişnuit depăşeşte maximul de 100 prevăzut de autorităţi, respectiv apelarea la transmisiunile online. Se atrage atenţia asupra persoanelor cu nevoi speciale, dar se vorbeşte şi despre datoria civică a respectării carantinei sau autoizolării, după cum cer autorităţile.

„Iubiţi credincioşi, dragi persoane consacrate, dragi preoţi, în acest an, Postul Mare capătă pentru noi, creştinii o dimensiune neaşteptată, datorită pandemiei cu coronavirus, care ne pune în faţa fragilităţii vieţii şi ne provoacă la responsabilitate şi solidaritate”, citim în comunicat. „Ca Păstori, asigurându-vă de rugăciunea noastră, dorim să vă exprimăm grija noastră părintească, să vă adresăm un cuvânt de încurajarea în acest timp de încercare şi să vă împărtăşim câteva îndemnuri şi decizii necesare pentru a ne trăi viaţa de credinţă, în perioada următoare, ţinând cont de măsurile de prevenţie luate de autorităţile din ţara noastră. Respectând deciziile autorităţilor, privitoare la numărul maxim de participanţi la evenimente desfăşurate în spaţii închise, recomandăm parohiilor să caute să se organizeze pentru a facilita participarea în mod eşalonat a credincioşilor la Sfintele Liturghii şi la alte reuniuni ocazionate de activităţi parohiale, iar acolo unde este necesar, preoţii să suplimentele numărul de Liturghii şi/sau să caute alte soluţii (ex: în aer liber).”
Comunicatul continuă subliniind opţiunile din spaţiul online: „Pentru a veni în întâmpinarea celor care nu pot participa la Sf. Liturghie în biserici şi capele, s-au făcut demersuri pe lângă Televiziunea publică pentru transmisia în direct a Sfintei Liturghii duminicale, din Catedrala Sf. Iosif din Bucureşti. Sfânta Liturghie în rit romano-catolic va putea fi urmărită atât la televizor, cât şi pe canalul de YouTube al Televiziunii publice şi pe TVR+. Programul acestor transmisii, ca şi cel în alte limbi materne sau în alte rituri, va fi comunicat ulterior prin mijloacele de comunicare socială ale Diecezelor şi Eparhiilor noastre. Radio Maria în limba română şi Mária Rádió Erdély în limba maghiară sunt alte mijloace de unire în rugăciune şi la Sfintele Liturghii transmise în diferitele limbi şi rituri. Încurajăm, de asemenea, parohiile şi comunităţile religioase să folosească mijloacele de comunicare socială pentru a păstra comuniunea în rugăciune cu credincioşii şi să îi informeze pe credincioşi de posibilităţile pe care le au pentru a trăi, chiar dacă într-o manieră mediată, dimensiunea comunitară a vieţii de credinţă.”
Atenţia se îndreaptă apoi spre nevoiaşi şi spre regulile de igienă. „Încurajăm parohiile, congregaţiile religioase, asociaţiile de laici care desfăşoară activităţi social-caritative, să îi ajute pe cei aflaţi în nevoie, în această perioadă, pe vârstnici, persoanele bolnave, singure, care nu pot ieşi din casele lor. Preluând îndemnul Papei Francisc, îi încurajăm pe preoţi să răspundă cu grijă paternă solicitării bolnavilor şi familiilor lor, administrându-le Sacramentele acelora care le cer. Asta înseamnă şi asumarea responsabilităţii prezenţei constante în mijlocul comunităţii păstorite, evitându-se călătoriile. Pentru a reduce riscul răspândirii infecţiei, în biserici şi capele trebuie dezinfectate suprafeţele atinse frecvent. De asemenea, în sacristii trebuie să existe dezinfectant: înaintea fiecărei celebrări, nu numai preotul, dar şi ministranţii şi sacristanii trebuie să-şi dezinfecteze mâinile, mai ales în vederea momentului împărtăşaniei când preoţii trebuie să fie foarte atenţi. Cât priveşte concelebrarea, preoţilor se recomandă împărtăşania per intinctionem.”
„Insistăm ca toate persoanele care s-au întors în ţară din zonele afectate de Covid-19 să colaboreze cu autorităţile şi să respecte indicaţiile pe care le primesc în ce priveşte regimul de carantină sau autoizolare. De asemenea, îi rugăm pe toţi – laici, persoane consacrate, preoţi – să respecte măsurile de prevenţie recomandate sau impuse de autorităţi, şi să se informeze numai din surse oficiale, în ce priveşte epidemia cu Coronavirus. În această perioadă dificilă, atât pentru viaţa personală şi socială, cât şi comunitar-religioasă, să îi însoţim cu rugăciunea noastră pe toţi cei afectaţi de acest virus, pe familiile lor, cadrele medicale şi personalul din instituţiile care sunt implicate în combaterea epidemiei. În acest sens, se pot face şi rugăciuni speciale la Sf. Liturghie, iar la sfârşitul celebrărilor recomandăm una dintre rugăciunile propuse în anexă.”
Comunicatul se încheie astfel: „Vă încredinţăm pe voi toţi, familiile şi prietenii voştri, ţara noastră şi lumea întreagă ocrotirii Sfântului Iosif, soţul Preacuratei Fecioare Maria şi Tatăl purtător de grijă al lui Isus, a cărui sărbătoare o prăznuim în luna martie. Dumnezeu să ne binecuvânteze pe toţi, să binecuvânteze ţara şi poporul nostru!” Comunicatul este semnat de ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti, în calitatea sa de preşedinte al Comisiei pentru Operatorii Sanitari din cadrul Conferinţei Episcopilor din România.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 643, Ultimul acces: 2026-06-12 15:59:02