Întâlnirea naţională a responsabililor cu pastoraţia tineretului din România[2020-03-12]În perioada 9-11 martie 2020 a avut loc sesiunea de primăvară a Comisiei pentru Pastoraţia Tineretului din cadrul Conferinţei Episcopilor din România. Întâlnirea s-a desfăşurat la Centrul „Gaudium et Spes” din Traian (jud. Neamţ), în Dieceza de Iaşi. La întâlnire au participat preoţii responsabili ai oficiilor diecezane pentru pastoraţia tineretului şi tineri implicaţi în activitatea oficiilor. Discuţiile au fost moderate de pr. Felix Roca, responsabil al Oficiului Naţional pentru Pastoraţia Tineretului.În contextul atenţiei Bisericii Universale faţă de realitatea tinerilor exprimată în Sinodul Episcopilor cu tema „Tinerii, credinţa şi discernământul vocaţional”, precum şi prin exortaţia apostolică postsinodală Christus vivit, cea mai mare parte a lucrărilor comisiei s-a concentrat pe elaborarea unui drum comun în pastoraţia tineretului care să fie începutul unui nou proces de valorizare a tinerilor şi de susţinere a angajării lor permanente în opera de evanghelizare. Sub îndrumarea lui István Kerekes, din Arhidieceza de Alba Iulia, participanţii prezenţi la Traian au realizat mai întâi o analiză a realităţilor parohiale şi diecezane în ceea ce priveşte pastoraţia tineretului. Au fost trasate în linii mari câteva propuneri de activităţi şi soluţii care să vină în sprijinul responsabililor şi care să fie surse de motivaţie pentru tineri. Cei prezenţi au discutat apoi despre Întâlnirea Naţională a Tineretului Catolic din anul 2021, care va fi găzduită de Arhieparhia de Alba-Iulia şi Făgăraş. Părintele Flavius Florea a informat membrii comisiei despre stadiul în care sunt pregătirile, lansând totodată provocarea de a începe deja să se lucreze la programul pentru această întâlnire. Preasfinţitul Iosif Păuleţ, Episcop de Iaşi, s-a alăturat discuţiilor în ziua de marţi. El a dorit să cunoască pe fiecare reprezentant şi a asigurat comisia de rugăciunea şi sprijinul său. Împreună, au participat la Sfânta Liturghie în capela centrului. La cuvântul de învăţătură, PS Iosif i-a încurajat pe responsabili în misiunea lor, indicând cu entuziasm exemplul dedicat al lui Cristos, care cu uşurinţă a întâlnit şi a lucrat pentru oameni. În a doua parte a programului de la Traian, au fost comunicări în ceea ce priveşte reprezentarea României la evenimentele internaţionale. S-au împărtăşit experienţe şi modele de bune practici din realităţile locale ale Diecezelor şi Eparhiilor, precum şi alte informări referitoare la activitatea în folosul tinerilor. La final, s-a hotărât ca următoarea întâlnire a comisiei, în sesiunea de toamnă, să fie găzduită de Dieceza de Oradea. (Raluca Cocuţ) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 650, Ultimul acces: 2026-06-18 15:41:15
|
Timp total: 0.03s...
[]:1