Întâlnirea naţională a responsabilelor comunităţilor de terezine la Iaşi[2020-03-12]Responsabilele tuturor comunităţilor din ţară ale Institutului Secular „Sfânta Tereza a Pruncului Isus” s-au întâlnit sâmbătă, 7 martie 2020, la Institutul Teologic „Sfântul Iosif” din Iaşi, pentru un schimb de idei ce continuă tema „Faptele Apostolilor – să fim martori ai iubirii lui Dumnezeu”. Prima conferinţă a fost susţinută de pr. dr. Iosif Antili, profesor la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif”, şi a avut ca temă „Dificultatea drumului misionar în lumina cărţii Faptele Apostolilor”. Părintele a subliniat patru dificultăţi sau simptome ale unui creştinism pe care l-a numit „în stare avansată de oboseală”.A doua intervenţie i-a aparţinut Elenei Matei, care a abordat tema „Vestea care poate schimba viaţa”. Discursul a pornit de la analiza sensurilor cuvântului „veste”, atât cele cuprinse în Dicţionarul explicativ al limbii române cât şi cele din Dicţionarul biblic. Dincolo de înţelesurile obişnuite ale cuvântului, noi ne referim, în creştinism, la „vestea cea bună”, fiindcă dorinţa lui Dumnezeu – care ne-o transmite – este de a-l vedea pe om mereu fericit. După frumoasele gânduri împărtăşite în cele două conferinţe, am avut consolarea de a o auzi telefonic pe directoarea noastră generală, Maria-Tereza Candian, care, din cauza interdicţiilor generate de situaţia epidemiei care a afectat anumite zone, nu a putut fi în mijlocul nostru ca întotdeauna. Glasul şi îndemnurile sale ne-au dat putere şi aşteptăm revederea noastră cu bucurie încrezătoare la întâlnirea de primăvară a terezinelor din luna mai. Programul a continuat cu Sfânta Liturghie prezidată de PS Iosif Păuleţ, Episcop al Diecezei de Iaşi. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de pr. Cristinel Fodor, care, comentând Evanghelia zilei, a vorbit despre iertare după modelul pe care ni l-a oferit însuşi Fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos, care i-a iertat pe toţi, fără deosebire. „Poate că primul lucru pe care ar trebui să îl iertăm la ceilalţi este că sunt diferiţi de noi”, a spus pr. Fodor. „Şi să nu uităm să fim desăvârşiţi, pentru că ţinta noastră nu este aici, pe pământ; ţinta noastră o vom atinge în cer. De aceea, mereu, mereu să înaintăm!” După împărtăşirea la masa Domnului a urmat comuniunea prilejuită de prânzul împreună cu celelalte surori terezine. Mulţumim pr. Răzvan Mătăşel, administrator, precum şi Mons. dr. Benone Farcaş, rectorul institutului, pentru ospitalitatea pe care o simţim de fiecare dată când suntem la Iaşi. Mulţumim şi Preasfinţitului Iosif, care a petrecut timp preţios în mijlocul nostru, precum şi directoarei noastre generale, Maria-Teresa Candian, care ştim că ne este mereu alături, în neîntreruptă comuniune de rugăciune. Ziua s-a încheiat printr-o mulţumire privată în faţa Preasfântului Sacrament, cu recunoştinţă în faţa Celui care ne-a chemat pe toate pentru a fi „martori ai iubirii lui Dumnezeu”. Aşa să fie! Acest eveniment a fost prezentat pe larg pe site-ul Institutului Secular „Sfânta Tereza a Pruncului Isus”, www.terezine.ro, cu un album de fotografii. (Mihaela Cotarcea pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 651, Ultimul acces: 2026-06-21 12:19:21
|
Timp total: 0.03s...
[]:1