Circulară privind situaţia de urgenţă creată de COVID-19 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Circulară privind situaţia de urgenţă creată de COVID-19

[2020-03-13]
PS Florentin Crihălmeanu
În Eparhia de Cluj-Gherla a fost difuzată ieri o circulară generată de situaţia de urgenţă creată de COVID-19. „În aceste zile de încercare a credinţei suntem adeseori întrebaţi: ‘Ce să facem?'” Comunicatul propune câteva răspunsuri „la lumina textelor evanghelice: în primul rând, să nu faceţi acte necugetate provocate de frică sau tulburare, care vă îndepărtează de iubirea de Dumnezeu şi de aproapele; în al doilea rând, rugaţi-vă mai mult şi faceţi fapte bune, pentru că astfel vă veţi întări în credinţă şi în iubirea faţă de Dumnezeu şi faţă de aproapele; în al treilea rând să aveţi răbdare păstrându-vă sufletul curat şi având încredere în puterea lui Dumnezeu, Izvorul vieţii, aducându-vă aminte de cuvântul ilustrului nostru arhiereu Fericitul Iuliu Hossu: ‘credinţa noastră este viaţa noastră’.”

Circulara oferă apoi câteva indicaţii, prima – adresată „tuturor preoţilor, persoanelor consacrate şi credincioşilor de pe teritoriul Eparhiei” – fiind „să se urmărească şi să se respecte toate indicaţiile autorităţilor de stat cu privire la normele de igienă, prevenţie şi frecventarea spaţiilor aglomerate”. Preoţilor li se cere „să rămână disponibili, cu grijă paternă, şi să răspundă solicitărilor credincioşilor”, dar şi ca, „împreună cu consilierii parohiali”, să se asigure că în duminici şi sărbători „la oficiile liturgice va fi respectat numărul de persoane prescris de către autorităţile de stat. Acolo unde se impune şi există posibilitatea, recomandăm preoţilor să adapteze programul liturgic astfel încât credincioşii să poată participa eşalonat la serviciile liturgice, fără a se crea aglomeraţie.” În fine, preoţilor li se mai cere să asigure în biserică dezinfecţia necesară.
„Persoanelor în vârstă şi persoanelor bolnave le recomandăm să evite frecventarea spaţiilor aglomerate pentru a nu se expune contaminării şi pentru a nu-i pune în pericol pe ceilalţi. Pentru cei care au posibilitatea, îi invităm să urmărească Sfintele Liturghii şi slujbe prin intermediul transmisiunilor la radio, televiziune precum şi on line.” Mesajul semnat de PS Florentin Crihălmeanu, eparh de Cluj-Gherla, exprimă la final o invitaţie la rugăciune: „Vă încredinţăm de rugăciunea noastră şi vă invităm ca, în acest timp al Postului Mare, să ne rugăm împreună pentru toţi cei bolnavi şi suferinzi, precum şi pentru cadrele medicale şi personalul sanitar care luptă pentru combaterea pandemiei. Cu încredere în mila Bunului Dumnezeu, Vă împărtăşesc din suflet arhiereasca binecuvântare, încredinţându-vă mijlocirii rugăciunilor Preasfintei Fecioare Maria, ale Sfântului Iosif şi ale Fericitului Episcop Martir Iuliu Hossu.” Textul circularei, publicat pe EparhiaClujGherla.ro, include şi o rugăciune recomandată.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 626, Ultimul acces: 2026-06-01 01:22:10