Scrisoare din partea preşedinţilor COMECE ŞI CCEE[2020-03-13]Cardinalul Angelo BagnasoCardinalul Jean-Claude Hollerich, Arhiepiscop de Luxemburg, în calitatea sa de preşedinte COMECE (Comisia Conferinţelor Episcopale din Comunitatea Europeană), împreună cu Cardinalul Angelo Bagnaso, Arhiepiscop de Genova, în calitatea sa de preşedinte CCEE (Consiliul Conferinţelor Episcopale Europene), au semnat un scurt mesaj, tradus şi publicat pe EGCO.ro, de unde îl redăm integral: Dragi fraţi şi surori din toată Europa, ca preşedinţi ai celor două organisme, care reprezintă Conferinţele Episcopale ale ţărilor din Europa, ne adresăm vouă tuturor, în aceste momente dificile în care suntem greu puşi la încercare de pandemia provocată de COVID-19, înălţând rugăciunea noastră comună pentru a cere ajutor, mângâiere şi mântuire. Dumnezeule Tată, Creatorul lumii, Atotputernic şi Milostiv, care din iubire l-ai trimis în lume pe Fiul Tău ca medic al sufletelor şi trupurilor, priveşte la copiii Tăi care în aceste momente dificile de încercare în multe regiuni ale Europei şi în lume, se îndreaptă către Tine, căutând forţă, mântuire şi uşurare, eliberează-i de boli şi frică, vindecă-i pe bolnavi, mângâie-i pe membrii familiilor, oferă înţelepciune conducătorilor noştri, energie şi recompensă medicilor, asistenţilor şi voluntarilor şi viaţă veşnică celor adormiţi. Nu ne abandona în aceste momente de încercare, ci izbăveşte-ne de tot răul. Îţi cerem Ţie Tată, ca împreună cu Fiul şi cu Spiritul Sfânt, să domniţi în veci vecilor. Amin. Sfântă Maria, Mamă a sănătăţii şi a speranţei, roagă-te pentru noi! Fie ca binecuvântarea noastră să vă însoţească! Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 640, Ultimul acces: 2026-06-20 01:02:08
|
Timp total: 0.03s...
[]:1