Poliţia italiană a alungat catolicii prezenţi la o Liturghie[2020-03-15]Poliţia italiană a dispersat astăzi catolicii care participau la o Liturghie celebrată într-o parohie lângă Roma. Guvernul acestei ţări a interzis adunările publice ca răspuns la pandemia cu coronavirus. Liturghia era celebrată în parohia Sf. Francisc de Assisi, din oraşul italian Cerveteri, la circa 40 km nord-vest de Roma. La începutul acestei luni, Conferinţa Episcopală Italiană a confirmat respectarea măsurilor guvernamentale împotriva întâlnirilor publice, interzicând celebrările publice ale Liturghiei peste tot în ţară.Circa 15 persoane erau prezente astăzi la Liturghie, unii şezând pe scaune în afara bisericii, ale cărei uşi erau deschise pe timpul celebrării. Liturghia era transmisă şi live pe Facebook. Poliţia a intrat în biserică după distribuirea Împărtăşaniei, permiţându-i preotului să încheie Liturghia dar nu înainte de a împrăştia puţinii credincioşi. În timp ce unele biserici din Italia sunt deschise pentru rugăciune privată şi pentru Spovadă, măsurile guvernului interzic italienilor să îşi părăsească locuinţele pentru alte motive decât căutarea hranei şi a asistenţei medicale. Vaticanul a anunţat că celebrările papale din Săptămâna Mare şi de Paşte nu vor fi deschise publicului. În alte părţi ale Europei şi în multe Dieceze din Statele Unite ale Americii celebrările cu public au fost de asemenea suspendate. Peste 21.000 de persoane din Italia au fost infectate cu coronavirus, circa 1.500 decedând din această cauză. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 681, Ultimul acces: 2026-06-11 17:04:08
|
Timp total: 0.03s...
[]:1