Sfântă Liturghie arhierească duminicală la Cluj în ajunul decretării stării de urgenţă[2020-03-16]Sfânta Liturghie arhierească de duminică, 15 martie 2020, din Catedrala Schimbarea la Faţă (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca), a fost celebrată de către PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, cu porţile Catedralei închise, după ce în prealabil sfântul locaş a fost dezinfectat, fiind respectate toate recomandările făcute preoţilor, persoanelor consacrate şi credincioşilor în situaţia de urgenţă creată de pandemia cu COVID-19. Au concelebrat pr. Marius Cerghizan, Vicar cu preoţii, şi pr. Lucian Ivan, preot în Catedrală, ajutaţi de diaconi şi, în strană, de studenţi ai Seminarului Eparhial „Sf. Ioan Evanghelistul”. S-a permis prezenţa a cel mult 50 de persoane în biserică, restul credincioşilor fiind invitaţi să participe spiritual, de acasă.La finalul celebrării, PS Florentin a rostit o scurtă meditaţie la Evanghelia duminicii, despre vindecarea slăbănogului din Capernaum (Marcu 2,1-12), evidenţiind „în primul rând credinţa acestui om paralitic” şi „caritatea fraternă a celor patru care îl conduc să ajungă în faţa lui Isus”. A atras atenţia: „‘Ridică-te, ia-ţi patul şi mergi la casa ta!’ – Isus ne adresează aceeaşi invitaţie şi nouă astăzi: ‘Învie!’ şi ‘dezleagă orice legătură şi mergi la casa ta!’ Adeseori, omul este în afara locuinţei sale, după cum afirma un mare biblist: ‘locuim într-o parte, dar inima noastră este cu totul în altă parte’… Ne amintim că Dumnezeu îl întreabă pe Adam: ‘Adame, unde eşti?’ Pentru că nu era la locul său…” „Iubiţi credincioşi, această invitaţie ne-o adresează nouă, astăzi. Să ne întrebăm şi noi care este locuinţa noastră, unde este centrul vieţii noastre, care sunt adevăratele valori ale vieţii noastre? Timpul pe care îl parcurgem ne obligă să ne punem astfel de întrebări, să oprim vârtejul din jurul nostru şi curgerea vieţii noastre şi să ne întrebăm: ce contează cu adevărat în viaţa mea?” Preasfinţia Sa a subliniat: „Să înţelegem că această invitaţie ‘Mergi la casa ta!’, presupune mai întâi învierea, ridicarea din legătura păcatului, să avem curajul să reîncepem… Iată cum Dumnezeu poate opri într-o clipă vârtejul lumii. Deodată, începem să avem foarte mult timp şi nu ştim ce să facem cu el.” „Iubiţi credincioşi, veţi auzi în zilele următoare invitaţia de a merge la casele voastre, a rămâne în casele voastre. Şi ne punem întrebarea: ‘Ce să facem? Nu suntem obişnuiţi să stăm acasă…’ Gândiţi-vă cât de preţios e timpul: în primul rând să facem ordine în sufletele noastre, să redescoperim acea fiinţă minunată care suntem, fiecare dintre noi. Să facem ordine în mintea noastră, să lăsăm la o parte lucrurile fără importanţă, e prea preţios timpul!” A îndemnat să oferim timp familiei: părinţi, fraţi, surori, copii… să ne regăsim prietenii: „ce frumoasă este prietenia atunci când eşti la nevoie şi te simţi ajutat. În aceste momente fiecare persoană are nevoie de un cuvânt de încurajare, de consolare…” În contextul decretării stării de urgenţă, Episcopul a invitat credincioşii şi la a se ruga mai mult în familii, „pentru că, aşa cum Cristos a fost prezent în acea casă, la fel El ne spune: ‘Unde doi sau trei se unesc în rugăciune în numele Meu, acolo voi fi prezent şi Eu!’ Rugaţi-vă împreună în familie, redescoperiţi valoarea rugăciunii în familie, Cristos va veni cu siguranţă acolo, vă va fi aproape!” „Să îi mulţumim lui Dumnezeu pentru toate darurile Sale şi să nu uităm valoarea timpului, atunci când ne vom întoarce la casele noastre, rugându-l pe Dumnezeu să îndepărteze de la noi toată nevoia, tot necazul şi toată suferinţa, aşa cum ştie El şi când ştie El. Iar nouă să ne dea harul ca, împreună, să ne reîntâlnim în Casa Sa, în casa în care avem fiecare câte un loc pregătit, în casa fericirii veşnice a Tatălui, a Fiului şi a Spiritului Sfânt” – a încheiat Ierarhul acest cuvânt de îndemn şi încurajare, rostind apoi rugăciunea pentru timpul de încercare pe care îl traversează omenirea. Episcopul de Cluj-Gherla a invitat, de asemenea, la respectarea indicaţiilor care se dau prin intermediul mass-media de către autorităţi pentru a învinge, şi în acest mod, în lupta cu boala şi a limita răspândirea noului virus. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 777, Ultimul acces: 2026-06-23 11:27:58
|
Timp total: 0.03s...
[]:1