Episcopul Macarie: Să respectăm regulile de igienă sanitară, dar şi „igiena” duhovnicească - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Episcopul Macarie: Să respectăm regulile de igienă sanitară, dar şi „igiena” duhovnicească

[2020-03-10]
de Ştefana Totorcea

În Duminica Ortodoxiei, Preasfinţitul Părinte Macarie a oficiat Sfânta Liturghie în parohia românească din Copenhaga, oferind sfaturi de întărire în credinţă şi mesaje de încurajare duhovnicească în contextul răspândirii infecţiei cu coronavirus.
Cu această ocazie, a fost aşezată pentru închinare o icoană a Sfântului Haralambie. Episcopul Europei de Nord a vorbit despre ocrotirea sfântului „tocmai în aceste vremuri de încercare şi de cernere”.
Sfântul Mucenic Haralambie este supranumit „apărătorul celor care se află în boală şi neputinţă şi a celor înfometaţi” şi a ocrotit oamenii în timpul uneia dintre cele mai temute epidemii din trecut, epidemia de ciumă.
Părintele Episcop şi-a exprimat recunoştinţa pentru mijlocirea recentă a sfântului în vindecarea unui copil din comunitatea românilor din Danemarca, pe care l-a pomenit toată săptămâna la rugăciune.
De aceea, el a îndemnat românii să-şi protejeze sănătatea adăugând la măsurile stricte de igienă trupească şi pe cele de „igienă” duhovnicească.
„Preaiubiţii mei, ne temem de coronavirus, însă ar trebui să ne temem şi mai mult de «viruşii» păcatelor şi fărădelegilor. Ne temem că lumea va intra în carantină, însă ar trebui să ne temem şi mai mult să nu intrăm în «carantină» spirituală”, a spus el.
Episcopul Macarie a afirmat că închiderea bisericilor este „o idee vicleană”, deoarece aici oamenii găsesc cel mai mult sprijin în perioadele dificile. „Desigur, respectăm cu stricteţe normele şi regulile ce se impun pentru igiena sanitară, însă trebuie să păstrăm şi rânduielile în biserică pentru «igiena» duhovnicească.”
El a îndemnat credincioşii să se împărtăşească în această perioadă: „Epidemia şi alte încercări sunt prilejuri de pocăinţă, de întărire în credinţă, de strângere a rândurilor, prilejuri în care să ne umplem şi mai mult de Hristos şi să ne împărtăşim deplin cu El din potirul Vieţii”.
Subliniind că „Euharistia este medicamentul nemuririi” şi îndemnând credincioşii să nu lase teama să-i despartă de Dumnezeu, episcopul a spus: „Noi, păstorii, vă suntem alături, încurajându-vă. Vă slujim şi vă încurajăm şi nu vă abandonăm!”
Preasfinţitul Părinte Macarie le-a recomandat credincioşilor să citească în această perioadă Psaltirea şi Acatistul către Preadulcele Iisus pentru vindecare de boală, care se găseşte în noua carte de rugăciuni publicată de Episcopia Europei de Nord.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 917, Ultimul acces: 2026-06-18 20:56:35