Episcopul Sofronie a vorbit despre datoria sfântă de a evoca jertfa mărturisitorilor din temniţele comuniste[2020-03-10]de Ştefana TotorceaLuni, în biserica Sfânta Treime din Oradea, Preasfinţitul Părinte Sofronie a oficiat slujba Parastasului pentru mărturisitorii din temniţele comuniste. Au participat numeroşi credincioşi, oficiali, urmaşi ai victimelor comunismului, reprezentanţi ai Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici din România şi ai Asociaţiei „Cei 40 de Mucenici”. În cuvântul său, Episcopul Oradiei a vorbit despre jertfelnicia deţinuţilor politici, care L-au avut ca model pe Însuşi Mântuitorul Iisus Hristos, şi despre datoria noastră de a le evoca permanent sacrificiul. „Responsabilitatea noastră, a celor de astăzi, este nu doar de a nu le uita jertfa, ci de a vorbi despre ea şi a o transmite tinerelor generaţii, pentru ca ororile care au avut loc în timpul regimului totalitar să nu mai poată fi repetate”, a spus Părintele Episcop. Cei mai mulţi preoţi din închisorile comuniste proveneau din Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei. Episcopul Nicolae Popovici, care păstorea la instalarea comunismului în România, a fost scos din funcţie şi exilat la Mănăstirea Cheia. „Anul acesta se împlinesc 70 de ani de la scoaterea sa din scaunul episcopal şi 60 de ani de la mutarea în veşnicie”, a menţionat Preasfinţitul Părinte Sofronie în cuvântul său. „Exemplul slujitorilor ortodocşi din Bihor este pentru noi toţi un model de sacrificiu şi de demnitate, mai ales pentru timpurile destul de complicate pe care le străbatem astăzi”, a spus episcopul. Luni au fost oficiate slujbe de pomenire pentru martirii din închisorile comuniste în toată ţara, fiind sărbătoarea Sfinţilor 40 de Mucenici din Sevastia. Aceasta a fost declarată în 2011 ca Ziua Deţinuţilor Politici Anticomunişti din Perioada 1944-1989 în România. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 781, Ultimul acces: 2026-06-08 16:20:23
|
Timp total: 0.03s...
[]:1