Cum au serbat Duminica Ortodoxiei tinerii unui orfelinat din Kenya - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Cum au serbat Duminica Ortodoxiei tinerii unui orfelinat din Kenya

[2020-03-10]
de Sorin Ioniţe

Tinerii Orfelinatului „Sfântul Barnaba” din Kenya au oferit duminică o nouă lecţie despre cum Ortodoxia poate fi trăită frumos cu bucurie, simplitate şi sinceritate, în ciuda lipsurilor materiale.
În prima duminică din Post, tinerii s-au rugat în capela orfelinatului împreună cu părintele director Metodie Jm Kariuki. La finalul slujbei, au mers cu toţii în procesiune purtând icoane în mâini pentru a marca Duminica Ortodoxiei.
Patriarhia Alexandriei şi a întregii Africi are o misiune cu totul specială, în mijlocul unei populaţii în mare parte extrem de săracă şi lipsită de cele mai elementare lucruri necesare vieţii de zi cu zi.
©Facebook/Orfelinatul „Sfântul Barnaba” din Kenya
Orfelinatul „Sfântul Barnaba” al Misiunii Ortodoxe din Kenya oferă cazare, masă, îngrijire medicală şi educaţie pentru 180 de tineri, mare parte din ei (109) orfani sau abandonaţi de părinţi.
Misiunea Ortodoxă a demarat anul trecut construcţia unui cămin cu dormitoare, în cooperare cu Asociaţia „Africa Ortodoxă”. Orfelinatul solicită, prin intermediul site-ului oficial al asociaţiei, sprijin financiar pentru finalizarea acestei construcţii.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 912, Ultimul acces: 2026-06-16 22:47:23