Foştii deţinuţi politici au fost comemoraţi la Galaţi - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Foştii deţinuţi politici au fost comemoraţi la Galaţi

[2020-03-10]
de Iulian Dumitraşcu

Foştii deţinuţi politici au fost comemoraţi luni la Galaţi. Slujba de pomenire a fost oficiată de Arhiepiscopul Casian al Dunării de Jos.
Pomenirea celor care au apărat credinţa în Dumnezeu şi demnitatea poporului român în timpul regimului comunist a avut loc după Sfânta Liturghie în biserica-memorial ocrotită de Sf. Arh. Mihail şi Gavriil, Sf. M. Mc. Gheorghe şi Sf. 40 de Mucenici.
Evenimentul a avut loc în contextul celebrării „Zilei Deţinuţilor Politici Anticomunişti din perioada 1944-1989” care coincide cu sărbătorirea Sfinţilor 40 de Mucenici din Sevastia, al treilea hram al lăcaşului de cult.
Foştii deţinuţi politici au fost comemoraţi apoi la troiţa din curtea bisericii, ridicată în anul 2018 cu sprijinul Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici din Galaţi, cu recitarea unor poezii şi ceremonialul militar al Gărzii de onoare a Batalionului 300 Infanterie Mecanizată „Sfântul Andrei” din Galaţi.
Biserica-memorial din Galaţi este ctitorie a membrilor Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici din Galaţi în memoria victimelor căzute sub jugul regimului comunist şi a fost construită în stil maramureşean între anii 2008-2011.
Lăcaşul de cult a fost sfinţit în anul 2017 de Arhiepiscopul Casian.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 789, Ultimul acces: 2026-06-11 08:37:31