PS Ieronim Sinaitul: În aceste vremuri, să fim uniţi în credinţă şi rugăciune ca Sfinţii 40 de Mucenici[2020-03-09]de Ştefana TotorceaPreasfinţitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, a oficiat luni Liturghia Darurilor înainte sfinţite la Mănăstirea Antim, Paraclis Patriarhal. Slujba de sărbătoare a Sfinţilor 40 de Mucenici din Sevastia a fost urmată de Parastasul pentru deţinuţii politici, care au fost mărturisitori în temniţele comuniste. În cuvântul său, părintele episcop-vicar a vorbit despre hotărârea şi unirea celor 40 de mucenici, a căror credinţă a intrat în conflict cu cerinţele stăpânirii lumeşti de a-i face să-şi încalce conştiinţa: „Aici se petrecuse conflictul între puterea imperială şi religia oficială a Imperiului Roman”. În relatarea sa, Kyrios, Domnin şi Candid, căpeteniile celor 40 de militari, au spus: „Am fost credincioşi împăratului, ne-am făcut datoria faţă de ţară, dar nu ne putem încălca convingerile noastre interioare”. „Ar însemna să ne despărţim nu doar de împăratul pământesc, ci de Împăratul întregii făpturi. Ne despărţim de Dumnezeu, iar lucrul acesta nu-l putem face, chiar şi viaţa de ne-am pierde-o.” Apoi şi-au spus între ei: „Iată, noi ne-am însoţit, ne-am asociat ca să fim buni luptători. Să rămânem hotărâţi, să rămânem uniţi şi în credinţa noastră, orice s-ar întâmpla”. Preasfinţitul părinte Ieronim a arătat că, rămânând uniţi între ei, mucenicii au rămas uniţi şi cu „Stăpânul şi Domnul, Fratele lor după har şi Dumnezeul lor”. El a mai vorbit despre semnificaţia numărului de 40. „40 de mucenici constituie un număr sfânt, căci 40 de zile a postit Domnul nostru Iisus Hristos înainte de a începe activitatea Sa publică, pământească. 40 de ani s-au învârtit membrii poporului ales în pustie până s-au curăţat de toate obiceiurile dobândite în lumea păgână şi amestecată a Egiptului”. „Să primim putere de la Sfinţii 40 de Mucenici ca, precum aceştia s-au împotrivit poftirilor împăratului şi reprezentanţilor lui, şi noi să ne împotrivim tuturor ispitelor vremurilor noastre”, a încheiat părintele episcop. „Să ne păstrăm sufletele sub ocrotirea sfinţilor îngeri şi sub cupolele Sfintei Biserici. Mai ales că Dumnezeu, Care ne iubeşte, a slobozit asupra noastră în aceste vremuri şi încercări de boală, care sunt pentru mulţi oameni îngrijorătoare”. „Dar să căutăm să avem sufletele noastre curate şi pregătite, pentru că nu numai în caz de molimă şi de boală putem să plecăm la ceruri, ci în orice clipă se poate întâmpla ceva şi sufletul nostru să zboare din lumea aceasta”, a avertizat Preasfinţitul Ieronim. „Să ne rugăm lui Dumnezeu şi Sfinţilor 40 de Mucenici să ne întărească în credinţa, în hotărârea, în strădania şi în pregătirea noastră pentru eternitate”, a îndemnat episcopul. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 666, Ultimul acces: 2026-06-19 07:39:35
|
Timp total: 0.06s...
[]:1