De Ziua Femeii, voluntarii CMN au dăruit flori şi cântece la Centrul de îngrijiri paliative „Sf. Nectarie” - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

De Ziua Femeii, voluntarii CMN au dăruit flori şi cântece la Centrul de îngrijiri paliative „Sf. Nectarie”

[2020-03-09]
de Ştefana Totorcea

De Ziua Internaţională a Femeii, voluntarii de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului au oferit flori şi scurte momente artistice pacienţilor şi personalului de la Centrul de îngrijiri paliative „Sfântul Nectarie Taumaturgul” al Arhiepiscopiei Bucureştilor.
Alături de voluntari au participat Adriana Ene, realizatoarea emisiunii „Bucuria Poveştilor” de la Radio Trinitas şi Trinitas TV, şi artista Sara Nukina. Adriana Ene a spus o poveste despre credinţă, iertare şi dragostea de mamă, iar Sara Nukina a interpretat cântece în cinstea Maicii Domnului.
Voluntarii Paraclisului Catedralei Mântuirii Neamului le-au dăruit apoi tuturor câte un buchet de flori de primăvară, o iconiţă cu Maica Domnului şi ciocolată.
„Prin poveste şi prin poezie am vrut să transmit mesajul încurajării”, a declarat Adriana Ene pentru Trinitas TV. „Să nu ne pierdem niciodată credinţa şi nădejdea, pentru că toate sunt de la Dumnezeu şi, oricât de greu ne-ar fi, acolo este tăria noastră”.
Artista Sara Nukina a afirmat: „M-am simţit extraordinar. Aceşti oameni, fiind trecuţi prin viaţă, au mai multă experienţă şi au spus foarte frumos lucruri pe care nu ştiu dacă altcineva le poate spune”.
Bucuria întâlnirii a fost de ambele părţi, a spus Dănuţ Prună, coordonatorul voluntarilor de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului: „Această comunitate de oameni deosebiţi ne încarcă sufleteşte pozitiv, încât plecăm cu sentimentul că ei sunt cei care ne-au ajutat pe noi”.
Pentru Adriana Căruntu, directoarea centrului, acţiunea a fost o celebrare a vieţii: „Suntem în Luna pentru viaţă deşi, în mod paradoxal, mulţi oameni îşi doresc să întrerupă viaţa”, a menţionat ea la final.
„Ei bine, noi, aici, în acest centru, avem pacienţi care au trecut prin chimioterapie, radioterapie şi au luptat pentru fiecare zi din viaţă”.
Centrul de îngrijiri paliative „Sfântul Nectarie Taumaturgul” al Arhiepiscopiei Bucureştilor este singurul spital privat din Bucureşti care aparţine Bisericii Ortodoxe Române, serviciile fiind decontate aproape integral prin Casa de Asigurări de Sănătate.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 603, Ultimul acces: 2026-06-22 16:03:35