În Duminica Ortodoxiei, Episcopul Siluan al Ungariei a slujit la biserica ortodoxă bulgară din Budapesta[2020-03-09]de Iulian DumitraşcuPreasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei şi Locţiitorul Episcopiei Daciei Felix, a slujit duminică la biserica ortodoxă bulgară din Budapesta, cu hramul „Sfinţii Chiril şi Metodiu”. Alături de ierarhul român au slujit Preasfinţitul Părinte Paisie de Apamia, Episcop vicar al Mitropoliei pentru Austria şi Exarhatului pentru Ungaria al Patriarhiei Ecumenice, precum şi clerici din cele cinci jurisdicţii ortodoxe ale Ungariei. Răspunsurile liturgice au fost date alternativ în mai multe limbi (maghiară, română, greacă, bulgară, slavonă şi sârbă) de psalţi de la biserica ortodoxă bulgară din Budapesta şi de alţi cântăreţi reprezentând Exarhatul pentru Ungaria al Patriarhiei Ecumenice şi Eparhia Ortodoxă Română din Ungaria. În cadrul Sfintei Liturghii, a fost citită Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei. Mesajul pastoral a beneficiat de traducere în limba maghiară. După Sfânta Liturghie a avut loc în jurul bisericii o procesiune cu Icoane, Sfânta Cruce şi Sfinte Moaşte. În timpul acesteia au fost citite Crezul şi Sinodiconul Ortodoxiei în rezumat, împărţite în trei părţi, la cele trei opriri, după obiceiul din Bisericile de tradiţie greacă şi bulgară, şi mai ales din Patriarhia Alexandriei şi a Ierusalimului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 633, Ultimul acces: 2026-06-21 11:14:36
|
Timp total: 0.03s...
[]:1