Sacrificiul foştilor deţinuţi politici, lucrul cel mai nobil din perioada comunismului – PS Varlaam Ploieşteanul[2020-03-09]de Iulian DumitraşcuÎn contextul celebrării Zilei Deţinuţilor Politici Anticomunişti din Perioada 1944-1989 în România, la Monumentul Luptei Anticomuniste din Piaţa Presei din Capitală au fost oficiate luni o slujbă de pomenire şi o ceremonie militară. Delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la acest eveniment a fost Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal, care a subliniat că sacrificiul foştilor deţinuţi politici este „lucrul cel mai nobil din perioada comunismului”. „Toţi aceşti deţinuţi politici au fost animaţi în aceeaşi măsură de dragostea de neam, dar şi de fidelitatea faţă de Dumnezeu şi faţă de Biserică, instituţii sau valori pe care comunismul nu a putut să le accepte niciodată”, a spus Preasfinţia Sa. Ierarhul a prezentat rezultatele studiilor efectuate în ultimele trei decenii care au descoperit că „aproximativ 3000 de preoţi, călugări şi călugăriţe au fost închişi în lagăre de muncă, în temniţe”, mulţi dintre ei murind „în condiţii inumane” în aceste închisori. De aceea, la fiecare Sfântă Liturghie alături de eroii neamului sunt pomeniţi şi luptătorii din lagăre şi închisori care în modul acesta au mărturisit credinţa lor creştină. Episcopul vicar patriarhal a vorbit şi despre legătura dintre pomenirea celor 40 de mucenici din Sevastia Armeniei şi comemorarea celor care s-au jertfit în temniţele comuniste pentru libertatea şi demnitatea poporului român. „Cei care au murit în închisori efectiv au suferit torturi asemănătoare cu ale martirilor creştini din perioada persecuţiilor”. „Noi îi omagiem şi îi cinstim pentru că sacrificiul lor rămâne lucrul cel mai nobil din acea perioadă întunecată a comunismului”. „România este ţara în care lupta anticomunistă a durat câteva decenii după instaurarea acestui regim la conducerea statului, ceea ce arată un lucru de mare demnitate şi de mare ţinută sufletească a neamului nostru”. După slujba de pomenire, care a fost precedată de o ceremonie militară, au fost depuse coroane de flori din partea reprezentanţilor principalelor intituţii ale statului, dar şi din partea mai multor asociaţii. Pentru cele mai recente informaţii din lumea ortodoxă urmăreşte-ne şi pe Twitter – @AgentiaBasilica! Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 628, Ultimul acces: 2026-06-21 03:45:30
|
Timp total: 0.03s...
[]:1