Mitropolitul Sava al Poloniei recomandă ca în post să punem accent pe iertare[2020-03-09]de Gheorghe AnghelÎn mesajul pastoral prilejuit de începutul Postului Mare, Preafericitul Părinte Sava îi îndeamnă pe credincioşi să acorde atenţie iertării aproapelui, fiind o etapă importantă în procesul pocăinţei. „Să începem postul prin împăcarea cu alţi oameni”, îndeamnă Mitropolitul Poloniei menţionând că „fără iertare şi împăcarea cu ceilalţi, postul, rugăciunile, înfrânarea şi ascultarea nu contează”. Mitropolitul Sava subliniază faptul că iertarea este dificil de înfăptuit, însă reaminteşte urmările benefice pentru viaţa duhovnciească, deoarece sufletul celui care iartă este copleşit de linişte. „Să ne iertăm unii altora greşelile şi astfel vom dobândi pacea sufletească, cea care este darul iertării”. Conducătorul Bisericii Poloniei menţionează în mesajul său şi rolul important al postului în evoluţia noastră duhovnicească. „Rugăciunea şi postul sunt aducătoare de pace şi îl eliberează pe om de păcat, îl transformă şi îl fac mai bun”. În încheierea mesajului, Preafericirea Sa îi roagă pe credincioşi, în numele său şi al întregului cler, să le iertate „păcatele săvârşite cu fapta, cu cuvântul, cu gândul, din ştiinţă sau din neştiinţă” „Iertaţi-ne pe noi păcătoşii”, spune PF Sava. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 651, Ultimul acces: 2026-06-22 07:08:13
|
Timp total: 0.03s...
[]:1