Arhiepiscopul Râmnicului spune că mărturisirea prin fapte este cea mai vie[2020-03-09]de Gheorghe Anghel„Mărturisirea cea mai vie este aceea prin care arătăm, nu în cuvinte multe, ci prin faptele noastre, că Hristos S-a născut cu adevărat în inima noastră”, a spus Arhiepiscopul Varsanufie în Duminica Ortodoxiei la Parohia Vaideeni I. Ierarhul a explicat că „mărturisirea învăţăturii de credinţă, propovăduirea Cuvântului lui Dumnezeu este strâns legată de pocăinţă”. „Credinţa şi mărturisirea ei nu reprezintă o problemă exclusiv eclesiologică, ci şi una de soteriologie (teologia mântuirii – n.r.), având în vedere faptul că dreapta credinţă şi mărturisirea ei reprezintă atât elementul de unitate între creştini, cât şi garanţia prezenţei Cuvântului lui Dumnezeu în inima omului, o garanţie a dinamismului duhovnicesc, a transformării omului de la chip spre asemănare”. Înaltpreasfinţia Sa a vorbit despre „schimbarea minţii omului prin puterea pocăinţei” şi a amintit de rolul Scripturii. „Ascultând cuvântul lui Dumnezeu”, a precizat Înaltpreasfinţia Sa, „omul se modelează după acesta, impregnându-se de Sfânta Scriptură”. Aceasta pătrunde sufletul şi-l schimbă, după modelul Cuvântului şi al gândirii dumnezeieşti. Arhiepiscopul Râmnicului a subliniat faptul că „viaţa în Biserică a credincioşilor se întemeiază pe Hristos” şi a precizat că „El este viţa, iar credincioşii mlădiţele”. „Precum mlădiţele nu pot rodi de la sine dacă nu rămân în viţă, tot aşa nici credincioşii nu pot aduce roadă dacă nu rămân uniţi cu Hristos – Cuvântul”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 648, Ultimul acces: 2026-06-17 08:19:54
|
Timp total: 0.03s...
[]:1