Ortodoxia croată, într-o expoziţie de icoane şi picturi la Timişoara[2020-03-09]de Gheorghe AnghelLa Palatul episcopal ortodox sârb din Timişoara a fost vernisată duminică o expoziţie de icoane vechi şi lucrări grafice care prezintă spiritualitatea ortodoxă din Croaţia, informează Mitropolia Banatului. Evenimentul a avut loc la iniţiativa Preasfinţitului Părinte Lucian Pantelić, Episcopul ortodox sârb al Ungariei şi administrator al Vicariatului ortodox sârb din Timişoara. Din partea Mitropoliei Banatului a participat Episcopul vicar Paisie Lugojanul. Ierarhul a transmis binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Ioan şi a apreciat frumuseţea vernisajului, accentuând totodată buna convieţuire şi comuniune între ortodocşii sârbi şi români din Timişoara. Moderatorul întâlnirii a fost preotul Marinco Marcov, vicar eparhial al Episcopiei Ortodoxe Sârbe de Timişoara. La eveniment au fost prezenţi: Episcopul Iovan de Pacraţ şi Slavonia din Croaţia, Consulul General al Republicii Serbia, Preşedintele Uniunii Sârbilor din România, dar şi numeroşi credinicioşi sârbi şi români. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 670, Ultimul acces: 2026-06-24 03:15:17
|
Timp total: 0.04s...
[]:1