Arhiepiscopul Ioachim, îndemn pentru credincioşi în contextul pericolului de îmbolnăvire cu noul virus[2020-03-09]de Sorin IoniţeÎn contextul pericolului de îmbolnăvire cu noul virus, Arhiepiscopul Ioachim al Romanului şi Bacăului a transmis un îndemn către cler şi credincioşi de a spori „compasiunea şi ajutorarea pentru cei bolnavi şi a face cu evlavie rugăciuni suplimentare, implorând mila şi purtarea de grijă a lui Dumnezeu”. Arhiepiscopul Ioachim trece în revistă slujbele şi rânduielile ortodoxe specifice pentru aceste situaţii şi îndeamnă la invocarea în rugăciuni a sfinţilor taumaturgi. Având încredinţarea că Domnul Dumnezeu ne va asculta rugăciunile, Vă îndemn părinteşte să trăiţi în pace, bună înţelegere şi întrajutorare, răbdare, iubire creştină, spor duhovnicesc izvorât din osteneala Postului Mare, aşteptând să ne bucurăm de Învierea Domnului. Citeşte mesajul integral pe site-ul oficial al Eparhiei. Duminică seara a fost confirmat în România al 15-lea caz de infecţie cu coronavirus. Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a decis să suspende traficul aerian din România către Italia şi din Italia către România până pe 23 martie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 659, Ultimul acces: 2026-06-22 10:41:21
|
Timp total: 0.03s...
[]:1