La 30 de ani de la recunoaşterea autocefaliei, Patriarhul Georgiei mulţumeşte Patriarhului Ecumenic: Aţi participat personal la acest proces[2020-03-07]de Gheorghe AnghelÎn data de 3 martie 1990, Patriarhia Ecumenică recunoştea şi aproba autocefalia Bisericii Ortodoxe a Georgiei. În mesajul adresat Sanctităţii Sale cu prilejul împlinirii vârstei de 80 ani, Patriarhul Ilia al Georgiei a mulţumit Patriarhului Ecumenic Bartolomeu pentru sprijinul acordat în recunoaşterea autocefaliei. „Acum 30 de ani, Patriarhia Constantinopolului a recunoscut autocefalia istorică a Bisericii Georgiei şi titulatura Patriarhului acesteia (…). În acest an sărbătorim cea de-a 30-a aniversare a acestei recunoaşteri, fapt care a încheiat o lungă perioadă de eforturi din partea noastră de a obţine restabilirea dreptăţii istorice”. Aţi luat parte personal la acest proces alături de noi, menţionează Patriarhul Ilia în mesajul adresat Patriarhului Ecumenic Bartolomeu. „Aş dori să-mi exprim recunoştinţa faţă de regretatul Patriarh Dimitrie şi faţă de Sanctitatea Voastră pentru eforturile depuse şi tuturor celor care au sprijinit demersul nostru. Am simţit întotdeauna sprijinul şi grija Sanctităţii Voastre pentru noi”. Preafericitul Părinte Ilia al II-lea conduce Biserica Georgiei din anul 1977 şi este unul dintre cei mai populari oameni din Georgia. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 706, Ultimul acces: 2026-06-18 15:43:32
|
Timp total: 0.16s...
[]:1