Biserica apreciază demnitatea şi importanţa femeilor în societate[2020-03-06]de Sorin IoniţeFemeia, dispreţuită şi desconsiderată în vechime, îşi reprimeşte demnitatea socială în creştinism. O Fecioară a născut ca om pe Fiul lui Dumnezeu, pe Iisus Hristos, şi a devenit modelul desăvârşit al firii sale. Femeia are un loc special în Ortodoxie. Biserica o apreciază prin asemănarea ei cu Maica Domnului, ceea ce a purtat în pântece şi a născut pe Iisus Hristos, Mântuitorul lumii. În cultul public sunt elogiate curajul femeilor mironosiţe şi al muceniţelor, precum şi vieţile virtuoase ale sfintelor cuvioase din diferite arii geografice sau sociale. În Biserica Ortodoxă Română, femeile au o zi aniversară fixată de Sfântul Sinod în Duminica a treia după Paşti şi intitulată „Ziua Femeii Creştine”. În mesajul de felicitare transmis de Ziua Femeii Creştine 2019, Patriarhul României elogiază femeile drept „lumină pentru familie şi societate”. În acelaşi mesaj, Preafericirea Sa vorbeşte apreciativ despre implicarea lor în societate ca soţii şi mame, precum şi în diverse arii de activitate: „În România de azi, o mulţime de femei contribuie la educaţia copiilor şi tinerilor, în grădiniţe, în şcoli şi în universităţi. Multe femei lucrează în unităţi medicale şi în centre sociale unde aduc alinare bolnavilor, încurajare celor săraci şi singuri, iar alte femei contribuie la viaţa societăţii în diferite domenii de activitate: parohii din ţară şi străinătate, administraţie publică, cercetare ştiinţifică, arte, agricultură, industrie, comerţ, armată etc”. Grija Bisericii faţă de femeie nu se rezumă doar la aprecieri şi felicitări ci în sprijin concret acolo unde este nevoie. Centre precum cele ale Asociaţiei Diaconia oferă servicii gratuite şi ajutor material mamelor şi copiilor, victime ale violenţei în familie. Un alt exemplu este cel al voluntarilor de la Paraclisul Catedralei Naţionale care desfăşoară numeroase activităţi de Prevenţie şi depistare a cancerului de col uterin. Prin campania iniţiată în ianuarie 2018, peste 700 de femei din mediul rural au primit investigaţii şi tratament medical gratuit. La sărbătorile Maicii Domnului, Patriarhul Daniel aminteşte mereu că Fecioara Maria este „ocrotitoare a femeilor care nasc, care devin mame, ocrotitoare a părinţilor copiilor, şi ocrotitoarea familiilor care deşi nu au copii adoptă şi cresc copii”. Mamele sfinţilor au fost întotdeauna elogiate de Părintele Patriarh şi oferite ca model pentru că „au avut o conştiinţă a responsabilităţii de a creşte copiii în credinţă, a-i face iubitori de Hristos şi de Biserică şi a-i îndemna să fie milostivi”. „Vocaţia femeilor creştine de astăzi este de a mărturisi credinţa în Hristos Cel răstignit şi înviat, de a da viaţă şi a proteja viaţa copiilor, de a promova iubirea milostivă faţă de semeni, de a aduce pace şi comuniune, prin prezenţa şi lucrarea lor în Biserică şi în societate”, a subliniat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. În Anul Centenar, Patriarhul României a evidenţiat exemplul „acelor femei din poporul român care, în 1918, prin strădania şi jertfelnicia lor, au contribuit la înfăptuirea Marii Uniri”: Regina Maria, Ecaterina Teodoroiu şi Elena Alistar. Biserica apreciază şi realizările din prezent ale unor personalităţi feminine, cum este cazul sportivei Simona Halep care a fost premiată atât de Patriarhia Română cât şi de Arhiepiscopia Tomisului în urma multiplelor realizări în tenis dar şi pentru mărturisirea publică a credinţei la marile competiţii internaţionale. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 695, Ultimul acces: 2026-06-18 22:09:58
|
Timp total: 0.03s...
[]:1