Luna pentru viaţă la Alba Iulia: Studenţii le-au dăruit flori femeilor, pentru că sunt inima familiei[2020-03-06]de Ştefana TotorceaVineri, înainte de Ziua Internaţională a Femeii, voluntarii ASCOR – Alba Iulia, în parteneriat cu Biroul Pro Vita al Arhiepiscopiei Alba Iulia şi Asociaţia Filantropia Ortodoxă, le-au oferit doamnelor din localitate câte „o floare pentru viaţă”. Studenţii de la ASCOR – Alba Iulia au scris pe Facebook că au făcut această acţiune pentru a le mulţumi mamelor, deoarece „femeia este inima familiei”. Ei le-au dăruit flori femeilor de la Centrul de persoane vârstnice, studentelor din campusul universitar şi doamnelor care lucrează în instituţiile publice din oraş. „Scopul nostru a fost acela de a accentua importanţa actului de a da viaţă”, au transmis tinerii. Acţiunea face parte din Luna pentru viaţă, care se desfăşoară în fiecare an în luna martie în sute de oraşe din ţară şi culminează cu Marşul pentru viaţă, manifestare care valorizează darul vieţii şi cere mai mult sprijin pentru mame şi copii. Marşul pentru viaţă din acest an are loc în 28 martie în 900 de localităţi din România şi Republica Moldova şi are tema „Pentru viaţă. Pentru părinţi. Pentru copii”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 696, Ultimul acces: 2026-06-19 01:27:41
|
Timp total: 0.03s...
[]:1