Părintele Necula despre suferinţa copiilor: Ei ştiu încotro merg. Au o percepere a realităţii care ne depăşeşte[2020-03-06]de Ştefana TotorceaÎn aceste zile de reculegere, când ortodocşii îşi îndreaptă gândurile spre cea mai nevinovată jertfă, moartea Mântuitorului pe cruce, părintele Constantin Necula a atins un subiect dificil, la care doar creştinismul poate oferi un răspuns: suferinţa şi moartea copiilor. Invitat marţi la emisiunea online Marius Tucă Show, părintele Necula a spus că şi lui îi este greu să accepte boala şi moartea copiilor. Dar le-a găsit sensul chiar în atitudinea acestor nevinovaţi: „În mai bine de 25 de ani de activitate liturgică, nici unul nu m-a întrebat «de ce?» sau «de ce eu?» Părinţii, da”. „Dumnezeu nu răspunde la întrebarea de ce. Pentru mine, cel mai mare câştig a fost să constat că puştii ăştia ştiu încotro merg. Au o percepere a realităţii care ne depăşeşte pe toţi”, a explicat Părintele Necula. El a spus că, după ce trece prin aceste suferinţe alături de fiii săi duhovniceşti, „un preot se restaurează prin liturghie”, nu prin tehnici de gândire pozitivă sau coaching. „Împărtăşeşti noaptea un copil care moare de cancer şi dimineaţă eşti la liturghie şi spui: «Bun şi iubitor de oameni Dumnezeu eşti»… un adevăr în care cred dincolo de realitatea morţii”, a adăugat părintele Necula. „În liturghie nu trebuie să gândeşti, spune părintele Sofronie. Nu gândeşti, pentru că de fapt liturghia nu e gândire, este meta-gândire, trecerea dincolo de gândire. Şi te laşi îmbăiat acolo în prezenţa Treimii.” Dialogul cu jurnalistul a atins şi alte teme spirituale, cum ar fi rolul duhovnicului sau smerenia. Părintele Necula a mai precizat că cei care critică Biserica o fac de pe poziţii neinformate, pentru că nu trăiesc experienţa ei. „Cred că cea mai reformată dintre instituţiile statului român e Biserica. Şi oamenii care trăiesc Biserica în adevărul ei văd” aceasta, a mai afirmat el. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 728, Ultimul acces: 2026-06-23 07:16:19
|
Timp total: 0.05s...
[]:1