Pastorala Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei – pe scurt[2020-03-06]de Sorin IoniţeMembrii Sfântului Sinod subliniază bogăţia şi frumuseţea spirituală a perioadei liturgice în care ne aflăm. Ei reamintesc faptul că această călătorie duhovnicească spre sărbătoarea Învierii trebuie continuată „alături de Hristos Domnul – Marele Pelerin”. Ierarhii arată că Mântuitorul ne însoţeşte pe #CaleaPostului, „prin Tainele Bisericii, mai ales prin deasa Spovedanie şi Împărtăşanie” care trebuie făcute „cu o pregătire mai atentă şi mai intensă”. Mesajul Pastoral aminteşte că Duminica Ortodoxiei „este o reală chemare de a cultiva identitatea noastră spirituală” şi recomandă unirea mărturisirii dreptei credinţe cu dreapta vieţuire cotidiană. „Împărtăşirea sau comunicarea credinţei adevărate se realizează prin cuvânt, dar şi prin lumina vieţuirii omului în comuniune cu Hristos”, semnalează ierarhii români. În contextul acestei sărbători a cultului sfintelor icoane, când suntem chemaţi „să descoperim chipul lui Dumnezeu Cel veşnic întipărit în om”, membrii Sinodului trag un semnal de alarmă: „Bulversat de multiplele probleme şi ispite, cărora nu mai reuşeşte să le facă faţă, omul de azi nu mai găseşte timp să cultive chipul lui Dumnezeu din el, spre a ajunge la asemănarea cu Dumnezeu Cel Sfânt, adică la sfinţenie”. Un aspect practic al acestei sărbători a Ortodoxiei şi un semn văzut al iubirii faţă de semeni este colecta pentru Fondul Central Misionar. Acest fond susţine proiectele pastorale, misionare şi social-filantropice ale Bisericii Ortodoxe Române. Ierarhii reamintesc că 2020 a fost proclamat „Anul comemorativ al filantropilor ortodocşi români” şi transmit îndemnul de a contribui la această colectă în special pentru a ajuta „lucrarea misionară a parohiilor izolate şi îmbătrânite, tot mai numeroase în ţara noastră”. Vezi textul integral al Pastoralei la Duminica Ortodoxiei 2020! Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 672, Ultimul acces: 2026-06-23 06:58:31
|
Timp total: 0.03s...
[]:1