PS Benedict Bistriţeanul: Stihul „Miluieşte-mă Dumnezeule, miluieşte-mă!” este deschizător al Împărăţiei lui Dumnezeu[2020-03-06]de Iulian Dumitraşcu„Această rugăciune Miluieşte-mă, Dumnezeule, miluieşte-mă! socotesc că este deschizător al Împărăţiei lui Dumnezeu şi în acelaşi timp este mângâietor pentru inimile noastre”, a spus miercuri seara Preasfinţitul Părinte Benedict Bistriţeanul. Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului a oficiat la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul clujean Mănăştur slujba Pavecerniţei Mari, în cadrul căreia s-a citit a treia parte a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. În cuvântul său, ierarhul că atmosfera de la Canon „ne conduce în această stare a Împărăţiei lui Dumnezeu” prin invitaţia către „o călătorie personală în istoria omului dintotdeauna şi până la capătul lumii”. „Istoria Vechiului Testament şi istoria întregii omeniri devine istoria mea. Eu sunt păcătosul despre care se vorbeşte în Canon, eu sunt păcătosul şi îndureratul care are nevoie de vindecare, nu doar cei pomeniţi, eu sunt acela. Şi atunci ce fac? La fel cum au făcut ei în acele vremuri, sunt chemat să mă pun înaintea lui Dumnezeu”. El a mai explicat că această perioadă litugică reprezintă „o şansă” pe care Dumnezeu ne-o oferă prin lucrarea Bisericii. „Ne liniştim mai mult decât în alte perioade ale anului. Cercetăm Biserica mai mult. Mai puţin televizor, mai puţin internet, mai puţină gălăgie, mai puţină umblare, mai puţine vizite… De ce?! Ca să facem mai mult loc lui Dumnezeu în viaţa noastră”, a conchis Părintele Episcop. Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul clujean Mănăştur, închinată Eroilor Revoluţiei din decembrie 1989, a fost construită între anii 1990-2018, fiind cunoscută sub numele de „Catedrala din Mănăştur”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 653, Ultimul acces: 2026-06-21 01:04:34
|
Timp total: 0.09s...
[]:1