Bisericile din Betleem vor fi închise pentru 14 zile[2020-03-05]de Ştefana TotorceaMoscheile şi bisericile din Betleem, printre care şi Biserica Naşterii Domnului, vor fi închise pe o perioadă de 14 zile, informează Agerpres. Măsura a fost luată pentru a evita răspândirea infecţiei cu virusul COVID-19. În actuala perioadă, premergătoare Sfintelor Paşti, mii de pelerini vizitează bisericile din Ţara Sfântă. Toate rezervările hoteliere pentru turiştii care vizitează Cisiordania vor fi anulate, după ce au apărut mai multe suspiciuni de infectare cu noul coronavirus la un hotel din Betleem. Persoanele respective vor intra în carantină. Biserica Naşterii Domnului din Betleem a fost ridicată pe locul peşterii în care S-a născut Mântuitorul Hristos. Este una dintre cele mai vechi biserici creştine din lume. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 633, Ultimul acces: 2026-06-16 21:32:06
|
Timp total: 0.03s...
[]:1