Două grădiniţe din sudul Basarabiei au fost renovate cu sprijin din partea României şi Germaniei[2020-03-05]de Ştefana TotorceaGrădiniţele „Grigore Vieru” şi „Ghiocel” din satul basarabean Colibaşi, aflate în raionul Cahul, aproape de graniţa sud-estică a României cu Republica Moldova, au fost renovate cu sprijin financiar de la statul român şi cel german. România a oferit 107.000 de euro, iar Germania 77.000 de euro pentru modernizarea celor două instituţii de învăţământ preşcolar pe care le frecventează 200 de copii, informează Radio Chişinău. Clădirile au fost izolate termic, acoperişurile au fost reparate, iar sălile remobilate. Au fost instalate staţii de epurare şi au fost construite pavilioane în grădiniţe. „E atâta de frumoasă grădiniţa mea! / Mi-e dragă ca o crăiasă grădiniţa mea”, au recitat copiii la festivitatea de inaugurare. „Oameni cu suflet mare, / Mulţumim pentru finanţare.” „Grădiniţele noastre s-au schimbat mult spre bine, tocmai îmi dau lacrimile”, a spus o educatoare. Personalul beneficiază acum de condiţii de lucru mult mai bune: „Lucrăm mult mai uşor. Înainte grădiniţa era mai simplă, ca pe timpul colhozului”, a spus educatoarea Svetlana Chiriac de la grădiniţa „Grigore Vieru” din Colibaşi. Lidia Crasnov, directoarea grădiniţei „Ghiocel” din satul Colibaşi, a spus că, înainte de renovare se infiltra apă prin acoperiş, grădiniţa se încălzea cu sobe, nu avea canalizare şi nici mobilier pentru copii. De aceea, copiii se îmbolnăveau des şi ajungeau să nu mai frecventeze grădiniţa. Daniel Ioniţă, Ambasadorul României la Chişinău, a anunţat că România va mai oferi 100.000 de lei grădiniţei „Grigore Vieru”, pentru mobilier. „Încercăm să aducem o bucăţică de standarde europene mai aproape de aceşti copii minunaţi”, a spus el. „E şi vorba despre un gest de mulţumire pentru contribuabilul român, care a făcut posibile aceste proiecte”, a subliniat ambasadorul. „Scopul întregii noastre asistenţe este de a contribui la îmbunătăţirea vieţii cetăţenilor. Proiectele noastre sunt realizate pentru şi împreună cu cetăţenii”, a declarat Angela Ganninger, Ambasadorul Germaniei în Republica Moldova. Alte 246 de grădiniţe din Republica Moldova urmează să fie renovate cu bani de la Guvernul României, care a alocat în acest scop încă 3 milioane de euro. Până acum, 945 de instituţii preşcolare au fost reabilitate la standarde europene din bani româneşti. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 612, Ultimul acces: 2026-06-16 21:31:49
|
Timp total: 0.08s...
[]:1