ÎPS Aurel Percă s-a întâlnit cu grupul de rugăciune Faustinum[2020-03-06]ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti, s-a întâlnit miercuri, 5 martie 2020, în Palatul Arhiepiscopal, cu membrii Grupului de rugăciune Faustinum, care activează în Arhidieceza Romano-Catolică de Bucureşti. Delegaţia era însoţită de asistentul spiritual al grupului de rugăciune, pr. Emil Moraru.Grupul Faustinum România a fost înfiinţat în 2005 de Pr. Tadeusz Rostworowski SJ, ca grup de rugăciune şi de răspândire a cultului Milostivirii lui Dumnezeu, urmând carisma, spiritualitatea şi exemplul Sf. Faustina Kovalska. Membrii grupului s-au îngrijit de traducerea şi apariţia în limba română a mai multor publicaţii legate de cultul Milostivirii lui Dumnezeu. De asemenea, la iniţiativa grupului Faustinum au fost montate, în Catedrala Sf. Iosif, icoana lui Isus Milostiv, pictată de Ştefan Rostworowski, tatăl pr. Tadeusz, şi medalionul cu portretul Sf. Faustina, realizat de Emil Moise Szalla, membru al grupului de rugăciune. Grupul din Arhidieceza de Bucureşti organizează diferite momente de rugăciune, conferinţe şi pelerinaje legate de cultul Milostivirii lui Dumnezeu. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 681, Ultimul acces: 2026-06-16 21:34:08
|
Timp total: 0.04s...
[]:1