O săptămână de post şi rugăciune ca răspuns la coronavirus[2020-03-08]rozariul„Simţim urgenţa situaţiei actuale şi, pe lângă depunerea tuturor eforturilor umane posibile, simţim nevoia să ne îndreptăm către Dumnezeu, Cel care dă orice lucru bun. Cerem vindecare şi eliberare de coronavirusul care a afectat şi Pakistanul şi care afectează întreaga umanitate. Astăzi ne rugăm şi pentru Sfântul Scaun, după ştirea privind un caz în Vatican. Credincioşii pakistanezi sunt uniţi în rugăciune şi s-au rugat Rozariul în biserici şi acasă timp de o săptămână.” „Săptămâna specială de post şi rugăciune, cu recitarea Rozariului şi Liturghie, în aer liber, în faţa Grotei Lourdes, care se află lângă Catedrala din Lahore, se încheie”, a spus Arhiepiscopul Sebastian Francis Shaw de Lahore pentru Agenţia Fides, explicând cum răspunde comunitatea credincioşilor pakistanezi la criza coronavirusului. Episcopul a continuat: „Încrederea noastră trebuie pusă în Fecioara Maria, pentru ca ea să mijlocească pentru noi. În acest timp al Postului Mare, postul, rugăciunea şi penitenţa sunt arme speciale pentru fiecare creştin. Vrem să le folosim pentru a-i cere lui Dumnezeu vindecarea bolnavilor, sprijin pentru medicii şi lucrătorii din domeniul sănătăţii angajaţi în prima linie, eliberarea de acest virus care provoacă suferinţă şi moarte la nivel mondial.” Conform Agenţiei Fides, credincioşii pakistanezi au răspuns cu interes invitaţiei, trăind o săptămână de rugăciune intensă, cerând mijlocirea Fecioarei Maria şi a sfinţilor. Printre rugăciunile recitate se numără şi cea a creştinei Asia Bibi, femeia condamnată la moarte pentru blasfemie şi apoi achitată în 2018, care a trăit momente de mare suferinţă în anii de închisoare: „Doamne Isuse, cât de dificil este să mă rog bine”, se spune în acea rugăciune, „când răul mă copleşeşte şi nu îl mai pot suporta. Tu, care ai experimentat cea mai adâncă suferinţă, Tu, care ai fost acolo, astăzi eşti aici cu mine. Tu, care ai înfruntat până la sfârşit, ajută-mă să rezist. Tu care eşti viu, vino şi roagă-te în mine prin Duhul Tău Sfânt. Şi în timp ce trec prin Calvar, lasă suflarea Învierii Tale să treacă prin mine.” Pakistanul a confirmat primele cinci cazuri de coronavirus, dintre care trei sunt persoane care au călătorit în Iranul învecinat, una dintre ţările cele mai afectate de epidemie. În timp ce două dintre cazurile confirmate au fost în oraşul portuar sudic Karachi, celelalte sunt în capitala Islamabad. Şcolile din regiunea Sindh, care se învecinează cu Iranul, sunt închise începând cu 27 februarie, după confirmarea primului caz în Karachi. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 716, Ultimul acces: 2026-06-16 20:52:50
|
Timp total: 0.05s...
[]:1