Itinerariu spiritual „Enjoy music” - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Itinerariu spiritual „Enjoy music”

[2020-03-09]
Duminică, 8 martie 2020, la biserica Seminarului Teologic Greco-Catolic – biserica Olosig – , copiilor Corului Enjoy Music şi părinţilor acestora li s-a propus un itinerariu spiritual pentru întreaga perioadă a postului de către responsabilii Ovidiu Lazăr şi pr. Paul Popa. Parohul, pr. Eduard Fischer, a găzduit cu căldură această întâlnire.

Mai concret, cei mici, în fiecare duminică, au misiunea de a scrie câte o scrisoare către Isus, pe care o vor depune, după citirea Evangheliei, într-un loc special amenajat. Copiii vor păşi astfel alături de Isus într-un mod specific vârstei, exprimând recunoştinţa lor şi a părinţilor faţă de Cel de la care avem totul. Bucuria mare a tuturor a fost simţită deja din start, la sosirea Preasfinţitului Virgil Bercea, care practic, prin prezenţa sa, a binecuvântat această benefică iniţiativă. Dânsul, bucurându-se la rândul său de prezenţa şi implicarea copiilor, i-a felicitat la sfârşit atât pe ei, cât şi pe părinţii acestora, prin sprijinul cărora copiii au fost prezenţi.
După terminarea Sfintei Liturghii, copiii, împreună cu părinţii lor au sărbătorit Ziua Mamei, fiecare mămică primind câte o floare şi o ciocolată. A cântat Corul Enjoy Music, Ovidiu Lazăr şi Natalia Bendre, o tânără pregătită la Şcoala de Muzică Enjoy Music de către Ovidiu Lazăr. Acţiunea, cu siguranţă, a fost plăcută bunului Dumnezeu şi abia aşteptăm să ne reîntâlnim duminica viitoare.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 670, Ultimul acces: 2026-06-23 12:35:15