Întâlnirea candidaţilor aspiranţi la diaconatul permanent - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Întâlnirea candidaţilor aspiranţi la diaconatul permanent

[2020-03-09]
Conciliul Vatican II (1962-1965) a restabilit diaconatul permanent, care este accesibil şi bărbaţilor căsătoriţi. Candidaţii trebuie să aibă minim 25 de ani împliniţi pentru cei care se hotărăsc să rămână celibi şi 35 de ani împliniţi, pentru cei căsătoriţi. La aceasta se mai adaugă un bun comportament creştin şi dorinţa de a activa în slujirea Bisericii şi a aproapelui. Înainte să primească treapta diaconatului, candidaţii au parte de o amplă pregătire spirituală şi pastorală.

În data de 7 martie 2020, la ora 11.00, parohia romano-catolică din Arad-Şega a găzduit prima întâlnire a candidaţilor la diaconatul permanent, de etnie maghiară, din Dieceza de Timişoara, la care a participat Excelenţa Sa Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, împreună cu reprezentanţii Centrului de Formare din Máriabesnyő (Ungaria). Dintre oaspeţi, îi amintim pe pr. Ádám Füzes, directorul Institutului de Instruire pentru Diaconi Permanenţi şi al Institutului „Károly Kanter” pentru Formarea Adulţilor, din Arhidieceza de Esztergom-Budapesta, Ungaria, sosit împreună cu colaboratorul său, Ferenc Molnár, diacon permanent al Arhidiecezei de Kalocsa-Kecskemét, Ungaria, şi şef al Serviciului de Dependenţă RÉV din Kecskemét, însoţit de soţia sa, Erika Molnár.
La începutul întâlnirii, păstorul Diecezei de Timişoara, părintele Episcop Iosif Csaba Pál i-a salutat pe invitaţii care au venit să vorbească despre această pregătire: pr. Sándor Pék, paroh de „Oraşu Nou”, Oradea, dar şi pe candidaţii prezenţi şi soţiile acestora, şi nu în ultimul rând pe preoţii diecezani sosiţi. După o scurtă deschidere, participanţii au fost împărţiţi în grupuri mici pentru a adresa întrebări vorbitorilor, astfel încât să cunoască problemele care îi preocupă pe candidaţii prezenţi şi soţiile lor şi, eventual, pe preoţi.
Întrebările formulate au fost: Care este rolul diaconului? Cât durează formarea? Care este sarcina exactă a diaconului permanent? Credincioşii îl vor accepta? Care este rolul soţiei? În prima sesiune a întâlnirii, au fost discutate aceste probleme şi altele similare, explicate de diaconul permanent Ferenc Molnár, din punct de vedere al diaconului. Preotul şi „diaconul trebuie să fie cele două braţe ale Episcopului, care este responsabil pentru misiune” – a afirmat invitatul. Pr. Füzes, vorbind din perspectiva Bisericii, a descris care ar trebui să fie relaţia dintre diacon şi preot, diacon şi Episcop. Soţia sa, Erika Molnár, a povestit despre rolul ei de soţie, pe lângă faptul că şi-a dat consimţământul la diaconatul permanent al soţului. În cea de-a doua sesiune, cei prezenţi s-au împărţit în trei grupuri (soţii, soţi şi preoţi) pentru a discuta despre interesul fiecărui grup cu privire la acest subiect.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 720, Ultimul acces: 2026-06-22 00:17:17