Locul I pentru Seminarul din Suceava la Concursul internaţional de muzică corală religioasă din Belarus[2020-02-23]de Sorin IoniţeCorul Seminarului Teologic Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava a câştigat sâmbătă Categoria şcoli teologice la Festivalul Internaţional de muzică bisericească ortodoxă de la Grodno – Belarus. Pe locul al doilea la această categorie s-a clasat Corul Seminarului din Kiev, iar pe locul al treilea Corul Seminarului din Moscova. Marele Premiu al festivalului a fost acordat Corului „Doros” din Moscova condus de Konstantin Senchenko. Lista completă a câştigătorilor poate fi consultată pe site-ul oficial al Eparhiei de Grodno şi Volkovisk, organizatoarea evenimentului. Ediţia din acest an a festivalului s-a bucurat de un număr record de ţări participante. Au concurat 37 de coruri din 11 ţări. Au fost reprezentate la Grodno: Estonia, Finlanda, Olanda, Belarus, Rusia, Ucraina, Polonia, Letonia, Serbia, România şi Uzbekistan. Festivalul s-a desfăşurat în perioada 19-22 februarie 2020. Prima ediţie a Festivalului intitulat „Kolozhsky Blagovest” a avut loc în 2002. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 703, Ultimul acces: 2026-06-23 20:02:55
|
Timp total: 0.03s...
[]:1