Mitropolitul Laurenţiu şi Academicianul Ioan-Aurel Pop, primii cetăţeni de onoare ai judeţului Braşov[2020-02-22]de Sorin IoniţeÎnaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, şi Academicianul Ioan-Aurel Pop, Preşedintele Academiei Române, au primit vineri, 21 februarie 2020, titlul de cetăţeni de onoare ai judeţului Braşov în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Colegiul Naţional „Andrei Şaguna” din Braşov. Au fost prezenţi la eveniment directorul Colegiului Naţional „Andrei Şaguna”, Braşov, prof. Cezar Boghici, Ministrul apelor, pădurilor şi mediului, Costel Alexe, Preşedintele Consiliului Judeţean Braşov, Adrian Veştea, Primarul Municipiului Braşov, George Scripcaru, precum şi alţi invitaţi, preoţi, intelectuali, elevi. Mitropolitul Laurenţiu şi Ioan-Aurel Pop sunt primele persoane care primesc distincţia „Cetăţean de onoare al judeţului Braşov”. Regulamentul acordării acestui titlu a fost aprobat în 23 ianuarie 2020. IPS Laurenţiu, originar din Sâmbăta de Sus, judeţul Braşov, este din 2005 Mitropolitul Ardealului. A mai fost declarat cetăţean de onoare al judeţului Sibiu, dar şi al municipiilor Caransebeş şi Reşiţa. Acad. Ioan-Aurel Pop, Preşedintele Academiei Române din 2018, provine din satul Sântioana, judeţul Cluj. Istoricul a fost distins la finalul anului trecut cu titlul de cetăţean de onoare al municipiului Bucureşti. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 659, Ultimul acces: 2026-06-24 05:32:05
|
Timp total: 0.03s...
[]:1