România reprezentată la Campionatul European de Fotbal în Sală al Preoţilor Catolici[2020-02-22]Echipa naţională de fotbal în sală a României formată din preoţi catolici s-a clasat anul acesta pe locul 5 la Campionatul European de Fotbal în Sală al Preoţilor Catolici, ce s-a desfăşurat la Praga, în Cehia, în perioada 17-21 februarie 2020. Această a 14-a ediţie a reunit 18 echipe naţionale de fotbal: Albania, Austria, Belarus, Bosnia, Cehia, Croaţia, Italia, Kazahstan, Kosovo, Muntenegru, Polonia, Portugalia, România, Serbia, Slovacia, Slovenia, Ucraina, Ungaria. Acest campionatul pentru preoţii catolici din Europa devine an după an o modalitate de a da mărturie despre credinţa noastră creştină şi bucuria de a fi împreună chiar şi atunci când nu eşti neapărat un mare câştigător de trofee.Petrecerea unui timp de calitate împreună cu cei care, la fel ca tine, slujesc, iubesc şi preţuiesc Biserica lui Cristos şi pasiunea comună pentru sportul rege fac ca acest eveniment să fie unul în care bucuria, dialogul inter-cultural, spiritual şi competiţional să fie la el acasă. Campionatul european de fotbal în sală între preoţi se doreşte a fi, pe lângă aspectul competiţional, un moment de comuniune bazat pe respect reciproc şi prietenie. Este o bună ocazie de a lega prietenii şi colaborări benefice din punct de vedere pastoral şi spiritual. În centrul zilelor de competiţie a stat mereu Sfânta Liturghie, celebrată în diferite locaţii: bazilica Înălţarea Preasfintei Fecioare, din Strahov, Praga; biserica Sfinţii Petru şi Paul, din Ricany; biserica Sfânta Ludmila, din Kralovske Vinohrady, Praga; şi frumoasa Catedrală Sfântul Vitus din Praga, În urma turneului desfăşurat în luna septembrie a anului trecut la Satu Mare, echipa de fotbal formată din preoţi romano-catolici din Dieceza de Iaşi a ocupat locul întâi. Acest lucru a oferit posibilitatea echipei din Dieceza de Iaşi să realizeze o echipă competitivă pentru a participa la campionatul european de fotbal de sală. Echipei Diecezei de Iaşi (pr. Marius Alistar, pr. Damian Budău, pr. Daniel Budău, pr. Gabriel Dancă, pr. Virgil Demşa, pr. Iosif Petrilă, pr. Laurenţiu Turbuc) i s-au alăturat şi alţi jucători (preoţi) din Dieceza Romano-Catolică de Timişoara (pr. Istvan Barazsuly, pr. Nicola Laus, pr. Milan Sima) şi Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba-Iulia (pr. Ciprian Şcheianu). Au fost în total 11 jucători care au format delegaţia română. În cadrul meciurilor din perioada 17-21 februarie, naţionala României a jucat în faza grupelor cu Polonia (1-1), Ucraina (3-1) şi Slovenia (3-1) clasându-se pe locul doi în grupe după golaveraj. În sferturi, echipa României a pierdut în faţa echipei din Slovacia (1-4). A urmat meciul pentru locurile 5-8, în care echipa României a învins Belarus (4-1). În ultima zi a campionatului, în meciul pentru locurile 5-6, preoţii români au câştigat în faţa celor din Ungaria (2-0), clasându-se astfel pe locul 5. Finala a fost jucată de echipele Poloniei şi Bosniei-Herţegovina, meci în care Polonia s-a impus cu scorul de 3-2, după loviturile de departajare, câştigând ediţia a 14-a a Campionatul. Pentru anul 2021, ţara gazdă va fi chiar România! Ne bucurăm că ni se oferă această oportunitate şi sperăm să ne ridicăm la înălţimea aşteptărilor atât la nivel sportiv cât şi organizatoric. Va fi pentru noi o ocazie de a le arăta oaspeţilor noştri frumuseţea ţării noastre, iar pentru noi o ocazie de a ne arăta ospitalitatea şi buna dispoziţie care caracterizează poporul nostru! Mulţumim bunului Dumnezeu pentru aceste zile pline de har şi comuniune petrecute în Cehia alături de toţi ceilalţi confraţi preoţi din întreaga Europă. Mulţumim, de asemenea, Preasfinţitului Iosif Păuleţ şi tuturor binefăcătorilor noştri care au făcut posibilă deplasarea în Cehia şi ne-au susţinut prin dărnicia şi bunăvoinţa lor! (pr. Virgil Demşa Crainicu pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 738, Ultimul acces: 2026-06-24 05:25:24
|
Timp total: 0.03s...
[]:1