Consacrarea noului Arhiepiscop de Alba Iulia, Mons. Gergely Kovács[2020-02-22]Sâmbătă, 22 februarie a.c., a avut loc consacrarea noului Arhiepiscop al Arhidiecezei de Alba Iulia, Mons. Gergely Kovács. Sfânta Liturghie a fost prezidată de Cardinalul Gianfranco Ravasi, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Cultură, Episcopi consacratori fiind în acelaşi timp Arhiepiscopul emerit de Alba Iulia, Mons. György Jakubinyi, şi Nunţiul Apostolic în România şi Republica Moldova, Arhiepiscopul Miguel Maury Buendía.Sfânta Liturghie a început la ora 11.00 în Catedrala romano-catolică „Sfântul Mihail” din Alba Iulia, aceasta reprezentând cel mai longeviv edificiu de cult catolic de pe teritoriul României, după ce Arhidieceza a sărbătorit în 2009 primul său mileniu de existenţă. Potrivit comunicatului de presă al Arhiepiscopiei, şi-au anunţat participarea peste şase mii de pelerini şi peste patruzeci de Episcopi, Arhiepiscopi şi Cardinali din ţară şi de peste hotare, printre care iese în evidenţă prezenţa a aproximativ douăzeci de Episcopi din Ungaria, însoţiţi de Cardinalul Péter Erdő. Demnă de atenţie este şi prezenţa anunţată a unor reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe Române, prin Arhiepiscopul Irineu Pop, ai Arhiepiscopiei Armene Apostolice din România şi ai Bisericilor protestante. La predica de la Sfânta Liturghie, Cardinalul Ravasi a spus că „în acest moment solemn şi totuşi familiar, cum trebuie să fie o celebrare liturgică, împletim împreună reflecţia despre Cuvântul lui Dumnezeu cu istoria acestei străvechi comunităţi ecleziale şi a noului ei păstor de suflete”. Prelatul a scos în evidenţă valoarea simbolică a trei locuri semnificative pentru acest moment: Nazaret, unde Isus îşi asumă programul pastoral al Slujitorului lui Dumnezeu prevestit de profetul Isaia, Roma, unde Mons. Kovács şi-a aprofundat studiile teologico-juridice şi a fost în serviciul Sfântului Scaun şi, în fine, Alba Iulia, sediul noii slujiri pastorale a tânărului Arhiepiscop. Mons. Kovács, a remarcat Cardinalul Ravasi la finalul predicii în italiană, „vine în mijlocul turmei sale de credincioşi aducând experienţa universalităţii pe care am amintit-o, precum şi a originii sale personale de natură ecumenică, el fiind fiul unor soţi de credinţă creştină mixtă. Din 1997, el a trăit lucrând la Consiliul Pontifical al Culturii, a cunoscut provocările pe care societatea contemporană o lansează pentru credinţa creştină; a întâlnit tinerele Biserici din Asia, Africa şi Americi în timpul vizitelor efectuate de Episcopii acestora la Roma; a experimentat înserarea necesară în interiorul noii culturi digitale; a dezvoltat prin intermediul Centrelor culturale catolice pe care le-a coordonat sinteza fecundă dintre Evanghelie şi întrebările şi aşteptările timpului nostru. Cu această bogăţie de experienţă, el este acum aici ca să fie păstor de suflete în mijlocul vostru.” La Sf. Liturghie de consacrare, Mons. Gergely Kovács a avut loc şi luarea în posesie canonică a Arhidiecezei Romano-Catolice de Alba Iulia, devenind astfel cel de-al 84-lea păstor al Arhidiecezei şi cel de-al treilea cu titlul de Arhiepiscop. Cu aproximativ 350.000 de credincioşi, circumscripţia ecleziastică este organizată în 15 decanate şi 253 de parohii, în care îşi desfăşoară activitatea 332 de preoţi. Noul Arhiepiscop îi urmează în funcţie Mons. György Jakubinyi, care a condus Arhidieceza de Alba Iulia din 1993 până în 2019, mai întâi ca administrator diecezan şi apoi, din 1994, ca Arhiepiscop deplin. Născut în 1968 la Târgu Secuiesc, în jud. Covasna, Mons. Gergely Kovács a fost sfinţit preot în 1993. După studiile de la Universităţile Pontificale Gregoriana şi Laterană din Roma, încheiate cu un doctorat în drept canonic, a desfăşurat mai multe misiuni pastorale în Arhidieceza de Alba Iulia. În 1997 a devenit oficial al Consiliului Pontifical al Culturii unde a fost, printre altele, redactor la revista „Culture e Fede” (Culturi şi credinţă). În acelaşi timp, şi-a asumat oficiul de postulator al diverselor cauze de beatificare, printre acestea fiind şi cauza predecesorului său, Episcopul Márton Áron. La 24 decembrie 2019 Papa Francisc l-a numit Arhiepiscop al Arhidiecezei romano-catolice de Alba Iulia. Pe stema episcopală a Arhiepiscopului Kovács iese în evidenţă, alături de simbolurile tipice heraldicei ecleziastice, imaginea centrală a unui brad, referinţă directă la pământul natal, cu munţii înveşmântaţi în păduri de pin şi de brad, dar şi un gest de omagiu adus predecesorului său, Slujitorul lui Dumnezeu Márton Áron, care a avut la timpul său aceeaşi predilecţie. (pr. Adrian Dancă pentru Vatican News România) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 707, Ultimul acces: 2026-06-24 11:14:39
|
Timp total: 0.03s...
[]:1