Mesajul PF Lucian la consacrarea noului Arhiepiscop de Alba Iulia[2020-02-22]PS Claudiu citind mesajulAstăzi a avut loc la Alba Iulia consacrarea Mons. Gergely Kovács ca Arhiepiscop al Arhidiecezei cu sediul în această localitate. PF Claudiu Pop a citit mesajul PF Lucian, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, pentru această ocazie specială: „Numirea unui nou Păstor este prilej de bucurie mare pentru întreaga Biserică. În numele tuturor ierarhilor catolici din România, salut cu bucurie şi gratitudine numirea Mons. Gergely Kovács pe scaunul Arhidiecezei Romano-Catolice de Alba-Iulia, şi îl asigur de rugăciunea şi de colaborarea întregii noastre Conferinţe Episcopale.” „Trăim plini de recunoştinţă îndemnurile pe care ni le-a împărtăşit anul trecut Sfântul Părinte Papa Francisc în cursul vizitei apostolice în ţara noastră: ‘Am venit în această ţară frumoasă şi primitoare ca pelerin şi frate (…). V-am întâlnit pe voi, am întâlnit atâţia oameni, pentru a face o punte între inima mea şi inima voastră.’ Împreună cu Sfântul Părinte suntem şi noi convinşi că rolul Păstorilor este acela de a fi punţi între Dumnezeu si oameni, si astfel focare de comuniune si de lumina, pe urmele vrednicilor noştri înaintaşi. Celebrarea de astăzi este un prilej fericit pentru a exprima cele mai sincere felicitări şi urări Înaltpreasfinţiei Sale György Jakubinyi, Arhiepiscop emerit de Alba Iulia, şi Excelenţei Sale József Tamás, Episcop auxiliar emerit. Excelenţele Voastre, vă exprim cu bucurie admiraţia întregii noastre Conferinţe Episcopale, şi a mea personală în mod cu totul deosebit, pentru dăruirea cu care aţi slujit Poporul lui Dumnezeu ce V-a fost încredinţat spre păstorire.” Mesajul PF Lucian, care este actualmente vicepreşedinte al Conferinţei Episcopilor Catolici din România, s-a încheiat astfel: „‘Sfinţeşte-i pe cei ce iubesc podoaba Casei Tale’: cu aceste cuvinte încheiem rugăciunea Amvonului la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în ritul bizantin. Este o invocaţie cu atât mai potrivită pentru a descrie rodnica păstorie a celor doi ierarhi emeriţi, împreună cu invocarea de haruri bogate pentru misiunea noului Arhiepiscop, întăriţi şi însufleţiţi fiind de Cuvântul Celui Ce ne-a spus: ‘Eu sunt cu voi în toate zilele până la sfârşitul veacurilor’. Întru mulţi şi fericiţi ani!” (după mesajul original, furnizat de pr. Veres Stelian) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 725, Ultimul acces: 2026-06-23 19:26:36
|
Timp total: 0.03s...
[]:1