Noul Arhiepiscop de Alba Iulia şi-a explicat motoul şi blazonul episcopal[2020-02-22]În discursul său de la consacrarea ca nou Arhiepiscop al Arhidiecezei Romano-Catolice de Alba Iulia, care a avut loc sâmbătă, 22 februarie 2020, Mons. Gergely Kovács i-a mulţumit lui Dumnezeu „care ţine cont de mine şi m-a chemat spre a-l sluji”. „La cuvântul lui Isus, Petru a putut merge pe apă până când a privit cu credinţă la Învăţătorul său. La hirotonirea mea întru preot am ales acest moment din Biblie cu motoul: ‘Isus a spus: Vino!’ Să ne dea Atotputernicul Dumnezeu fiecăruia o credinţă puternică, ca de piatră!”, a mai spus PS Gergely Kovács înainte de binecuvântarea finală de la Sfânta Liturghie.Liturghia a fost prezidată de Cardinalul Gianfranco Ravasi, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Cultură. Mulţumindu-le Episcopilor prezenţi la consacrare, noul Episcop i-a mulţumit în mod special Cardinalului Ravasi, care timp de 12 ani i-a fost superior în Consiliul Pontifical pentru Cultură. De asemenea, le-a mulţumit Arhiepiscopului György Jakubinyi şi Episcopului József Tamás „şi în numele preoţilor şi al credincioşilor, pentru tot ce au făcut în decursul deceniilor de slujire a acestei Arhidieceze. Mulţumire şi recunoştinţă! Amândoi m-au asigurat de ajutorul lor plin de iubire la începutul slujirii mele, iar eu le promit să îi însoţesc cu rugăciunile mele şi cu iubirea mea.” „În predica sa, Cardinalul Ravasi a prezentat care ar fi programa chemării mele: de a mă îngriji de turmă ca Bunul Păstor, căruia oile îi cunosc glasul. Îmi amintesc de cuvintele poetului Kányádi Sándor care spune: ‘Cine înţelege şi se face înţeles, ţine în viaţă un popor’.” „Nu poate fi lăudat Tatăl cu o slavă mai mare decât cea dată de Isus pe cruce, unde, golindu-se de tot, s-a făcut ascultător până la moarte, împlinind întru totul voia Tatălui. De aceea am făcut această alegere pentru motoul meu episcopal”. În privinţa blazonului său episcopal, a arătat că este o legătură strânsă cu slujitorul lui Dumnezeu Episcopul Márton Áron. „Port stindardul lui în mână, pe care el l-a preluat de la Episcopul Majláth. Îl port cu mult respect şi obligaţie faţă de moştenirea transmisă de sfântul Episcop. Să mergem împreună! Este îndemnul Papei Francisc, dar şi al Episcopului Áron: ‘Trebuie să învăţăm să ne angajăm unul pentru celălalt şi să lucrăm împreună pe toate planurile vieţii'”. Arhidieceza de Alba Iulia fiind răspândită din punct de vedere geografic, şi deci caracterizată prin diversitate, „trebuie să înaintăm împreună: păstrând identitatea culturală proprie, dar respectând şi diferenţele, pe ceilalţi. Respectul, aprecierea şi ajutorul reciproc ne vor ajuta în munca comună după placul lui Dumnezeu. Să mergem împreună!” Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 734, Ultimul acces: 2026-06-24 11:35:29
|
Timp total: 0.03s...
[]:1