Lucrarea lui Dumnezeu să pătrundă tot mai profund în noi[2020-02-23]Vineri, 21 februarie 2020, după-amiaza, a avut loc în Mănăstirea Salvatoriană din Timişoara III Elisabetin deschiderea oficială a cursului de formare a laicilor organizat de Episcopia Romano-Catolică din Timişoara, respectiv de Biroul pentru Pastoraţia Familiilor şi Adulţilor. Conform programului elaborat, cursul va dura trei ani şi este destinat creştinilor adulţi din toată Dieceza, care vor să îşi întărească credinţa şi să se dezvolte în slujirea creştină. Scopul organizatorilor este să îi ajute pe credincioşi ca, implicându-se în viaţa parohiei, prin spiritul lor misionar să contribuie activ la viaţa parohiei. Pregătirea cuprinde 4 weekend-uri pe an, care încep fiecare vineri seara şi se termină sâmbătă seara. Costul cursului, al cazării şi al meselor este suportat de către Episcopie, iar costul transportului de către parohii. După finalizarea cursului, la solicitarea parohului şi a participanţilor, participanţii pot să primească îndatoriri de preorator sau lector, iar bărbaţii pot cere conferirea ministerului acolitatului.„A fi ucenic al lui Cristos este o decizie pentru toată viaţa”, le-a spus în prelegerea de deschidere E.S. Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, celor 120 participanţi care au sosit din parohiile Timişoara I Cetate, Timişoara II Fabric, Timişoara III Elisabetin, Timişoara IV Iosefin, Timişoara V Mehala, Timişoara VI Fratelia, Timişoara VII Freidorf, Timişoara – parohia Bulgară, Reşiţa I „Maria Zăpezii”, Reşiţa II Govândari, Sânnicolau Mare, Dumbrăviţa, Ineu, Arad-Centru, Arad-Şega, Aradul Nou, Arad-Micălaca, Periam, Caraşova, Dudeştii Vechi, Bucureşti-Bărăţia, Buziaş, Lugoj, Moldova-Nouă, Oraviţa, Clocotici, Zimandu Nou şi grupul Jubilate din cadrul centrului Diecezan de Tineret, Timişoara. Din grupul organizatorilor face parte pr. Zsolt Szilvágyi, vicar episcopal pentru pastoraţie, pr. Veniamin Pălie din parohia Reşiţa I, dr. Imogen Tietze, referent în parohia Timişoara III Elisabetin, sr. Maria Böbe Tari, referent al Biroului pentru Pastoraţia Adulţilor, Melinda Mihu, Clara Bálint şi Surdu Christine. Trei „condiţii” au fost cerute şi care trebuie să le îndeplinească un participant: 1) să iubească Biserica; 2) să dorească să facă ceva pentru Biserică şi 3) să dorească să se dezvolte în acest sens. Printre participanţi s-au numărat mulţi tineri care au conferit, prin prezenţa lor, o notă de entuziasm şi prospeţime atât momentelor de împărtăşire în grupuri mici, cât şi momentului de Adoraţie Euharistică din încheierea primei seri. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 733, Ultimul acces: 2026-06-24 01:18:04
|
Timp total: 0.06s...
[]:1