Cardinalul Erdő Péter la consacrarea Arhiepiscopului Kovács Gergely - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Cardinalul Erdő Péter la consacrarea Arhiepiscopului Kovács Gergely

[2020-02-23]
Între oaspeţii prezenţi la marea sărbătoare de sâmbătă, 22 februarie 2020, a consacrării ca Arhiepiscop de Alba Iulia a Mons. dr. Kovács Gergely, s-a aflat şi primatul Bisericii din Ungaria, Cardinalul Erdő Péter. Acesta a rostit un scurt cuvânt, salutând acest moment special din viaţa Arhidiecezei transilvane, „în care comunitatea ecleziastică şi cea laică primeşte cu bucurie şi interes noul conducător”.

Prelatul a povestit apoi: „M-am întâlnit cu mai mulţi Episcopi nou sfinţiţi, care au mărturisit că au simţit chiar şi fizic puterea Duhului Sfânt în timpul consacrării.” I s-a adresat apoi cu căldură: „Dragul meu frate Gergely! Providenţa a făcut să te întorci înapoi în Transilvania Episcop, în mijlocul poporului tău, al poporului nostru. Sufletul acestei comunităţi este însetat după un Cristos care să îi vorbească într-o manieră, într-o limbă, şi un stil apropiat de inima ei. Şi Isus a vrut să stea aşa aproape de oameni. Mulţi s-au şi scandalizat din această cauză. Ştiau că lucrase ca dulgher, îi cunoşteau rudele, nu le venea a crede, că cineva din comuna sau oraşul vecin este trimisul special al lui Dumnezeu, profetul lui, şi reprezintă ceva ce ar deschide largi orizonturi pentru ei. Dar preotul şi mai ales Episcopul are tocmai această chemare. Să reprezinte în acelaşi timp pe aproapele şi veşnicia, să simţim bucuria, grijile, greutăţile şi frumuseţea celor încredinţaţi nouă, şi în acelaşi timp să îl reprezentăm pe Isus Cristos.”
Cardinalul a continuat subliniind că Isus Cristos „este Domnul şi Învăţătorul nostru, epicentrul creştinătăţii. Isus Cristos este o persoană istorică reală, care a avut patrie, popor, limbă maternă, cultură, religie, a cărui învăţătură o putem cunoaşte şi azi din Noul Testament şi din Tradiţia Bisericii. Nu trebuie nici să corectăm, nici să schimbăm ceea ce am primit de la el. Dar Cristos este şi Domnul istoriei, care se adresează oamenilor din toate timpurile, vrea să îşi transmită şi azi mesajul lumii speriate de distrugerea mediului înconjurător. El ne îndeamnă să privim cu încredere la viaţa noastră, a comunităţii noastre şi a întregii omeniri, şi ne spune că această încredere are un fundament. Dumnezeu este atotputernic, milostiv şi iubitor, iubeşte oamenii şi ne ţine de mână şi atunci, când viaţa noastră pământească ia sfârşit.”
Spre final, făcând o paralelă cu ceea ce Papa Francisc a spus despre Amazonia, oaspetele maghiar i-a amintit de datoria apărării bogăţiei culturale a ţinutului, invitându-l şi la un dialog social sincer. „Dragul meu frate Gergely”, a încheiat el. „Păşeşti pe urmele marelui tău predecesor, când ocupi scaunul episcopal transilvănean. În secolul XX mărturia plină de eroism a Episcopului Márton Áron, şi iubirea lui generoasă, a luminat Dieceza lui şi întreaga comunitate catolică. Îţi urez din inimă, ca în slujirea ta de Arhiepiscop, să ai exemplul Episcopului Márton Áron, ajutorul Sfintei Fecioare Maria, al Sfântului Arhanghel Mihail şi mijlocirea tuturor sfinţilor din Europa Centrală şi de Est. Ad multos annos!”

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 688, Ultimul acces: 2026-06-24 19:18:53