Episcopul Antonie a primit vizita Ambasadorului României în Republica Moldova[2020-01-20]de Iulian DumitraşcuPreasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, a primit miercurea trecută vizita Ambasadorului României în Republica Moldova. La întâlnirea cu Domnul Daniel Ioniţă care a avut loc la sediul episcopal din Bălţi a participat şi Domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi. Episcopul Antonie le-a mulţumit pentru vizită şi le-a prezentat activitatea Episcopiei de Bălţi. La rândul său, Ambasadorului României în Republica Moldova şi-a manifestat suportul pentru Mitropolia Basarabiei şi Episcopia de Bălţi din care aceasta face parte. Episcopia de Bălţi este o eparhie a Bisericii Ortodoxe Române, sufragană Mitropoliei Basarabiei. Este considerată continuatoare a Episcopiei Hotinului şi are sediul în oraşul Bălţi din Republica Moldova. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1172, Ultimul acces: 2026-06-24 22:35:16
|
Timp total: 0.17s...
[]:1