Mitropolitul Antonie Plămădeală a fost pomenit la ctitoria sa din Sibiu[2020-01-17]de Mihail Mere-AlbeSingura biserică din Sibiu închinată Sfântului Cuvios Antonie cel Mare şi-a sărbătorit vineri hramul. În cadrul Sfintei Liturghii a fost pomenit Mitropolitul Antonie Plămădeală, ctitorul lăcaşului de cult. Ctitorită de Mitropolitul Antonie Plămădeală în vremuri de prigoană comunistă, Biserica „Sfântul Antonie cel Mare” din Sibiu a devenit un simbol al rezistenţei celor care Îl cinstesc pe Dumnezeu şi care au trecut prin decenii de stăpânire ale sistemului comunist. Sfânta Liturghie de hram a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, informează site-ul eparhial. La finalul slujbei, Mitropolitul Ardealului a evidenţiat virtuţile Sfântului Antonie cel Mare, un model duhovnicesc pentru orice credincios. „Sfântul Antonie este unul dintre marii sfinţi ai Bisericii, de a aceea a primit şi acest nume de «cel Mare». A fost mare prin ceea ce a împlinit el duhovniceşte. I-a dat Dumnezeu să ajungă şi la o vârstă patriarhală, deplină, pentru că a depăşit 100 de ani. A lăsat prin nevoinţele sale ceva care stă la baza unei instituţii care astăzi este temelia Bisericii noastre, şi anume monahismul”, a spus Înaltpreasfinţia Sa. Credincioşii prezenţi au avut posibilitatea de a cinsti racla în care se păstrează Capul Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei, adusă de la Catedrala mitropolitană din Sibiu. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1205, Ultimul acces: 2026-06-24 17:36:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1