Hram la cea mai veche ctitorie voievodală atestată documentar de pe teritoriul României[2020-01-17]de Gheorghe AnghelCea mai veche ctitorie voievodală atestată documentar de pe teritoriul României, Mănăstirea Vodiţa, şi-a serbat vineri ocrotitorul, pe Sfântul Antonie cel Mare. Aşezământul monahal a fost construit între anii 1370-1372 de Sfântul Nicodim pe cheltuiala voievodului Vladislav I. De sărbătoarea Sfântului Antonie, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei. Ierarhul a evidenţiat viaţa pilduitoare a Sfântului Antonie cel Mare şi i-a îndemnat pe credincioşi la rugăciune, avându-i model pe Cuvioşii Antonie şi Nicodim. Răspunsurile liturgice au fost oferite de un grup de protopsalţi ai Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu Severin. Mănăstirea Vodiţa, a cărei piatră de temelie a fost aşezată de Sfântul Cuvios Nicodim, este primul aşezământ monahal din ţara noastră administrat autonom după regulile specifice Bisericii Ortodoxe, stabilite în canoane de Sfântul Vasile cel Mare. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1282, Ultimul acces: 2026-06-24 19:36:27
|
Timp total: 0.03s...
[]:1