Anunţuri din Dieceza de Timişoara[2020-01-17]Dieceza de Timişoara1. În sala de cateheză a parohiei romano-catolice din Timişoara IV Iosefin, sâmbătă, 18 ianuarie 2020, între orele 11.00-12.00, va avea loc o cateheză pentru copiii în limba română, având ca temă: David şi Goliat. 2. În perioada 18-25 ianuarie 2020, se va desfăşura la nivel naţional Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor. Cu acest prilej Excelenţa Sa Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, va participa la următoarele celebrări ecumenice: – Duminică, 19 ianuarie 2020 începând cu ora 17.00 în biserica reformată din Timişoara-Cetate (Piaţa Maria) va avea loc o celebrare ecumenică. – 21 ianuarie 2020 începând cu ora 17.00 în biserica parohială romano-catolică „Imaculata Concepţiune” din Caransebeş, predica fiind rostită de către PS Lucian Mic, Episcop ortodox al Caransebeşului; – 25 ianuarie 2020 începând cu ora 10.30 în biserica parohială romano-catolică „Maria Zăpezii” din Reşiţa. La celebrare va participa Reinhart Guib, Episcop al Bisericii Evanghelice C.A. în România. În cadrul momentului liturgic cei prezenţi vor comemora 75 de ani de la începutul deportării forţate a credincioşilor germani în fosta Uniune Sovietică. Cu această ocazie va lua cuvântul Ignaz Bernhard Fischer, preşedintele Asociaţiei Foştilor Deportaţi din România în URSS. În biserică va avea loc o mică expoziţie de artă plastică dedicată deportării, cu lucrări realizate de Doina & Gustav Hlinka şi Viorica Ana Farkas, membri ai cercului de creaţie plastică „Deutsche Kunst Reschitza”, George Molin şi Marianne Florea, membri ai cercului de sculptură „Jakob Neubauer”, ambele cercuri ale Forumului Democratic al Germanilor din jud. Caraş-Severin şi Michael Messer (înainte Sânmartin-Arad, astăzi Augsburg/ Germania). După celebrare, începând cu ora 12.00 Excelenţa Sa Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, şi Reinhart Guib, Episcop al Bisericii Evanghelice C.A. în România se vor ruga la Monumentul deportaţilor din Parcul „Cărăşana” din Reşiţa pentru sufletele victimelor acestei deportări. 3. În perioada 27-30 ianuarie 2020 Institutul Naţional de Pastoraţie din Ungaria (Országos Lelkipásztori Intézet) va organiza Zilele Naţionale de Pastoraţie, eveniment care va fi găzduit de Centrul de Formare Sf. Ioan din Eger. Motto-ul evenimentul va fi: „Iubindu-i pe ai Săi cei din lume, până la sfârşit i-a iubit.” (In 13, 1). La această conferinţă Dieceza de Timişoara va fi reprezentată de către pr. Zsolt Szilvágyi, Vicar episcopal pentru activitatea pastorală şi un numeros grup format din preoţi şi colaboratori laici. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1375, Ultimul acces: 2026-06-24 17:37:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1